Numizmatyczne abecadło

Pojęcia numizmatyczne od A do Z

Symbole Kalifornii na srebrnej monecie z 1936 roku

24 kwietnia 2017. Kategoria: Srebrne monety. Brak komentarzy.

Kalifornia to trzeci co do wielkości i jednocześnie najludniejszy stan USA. Słynie ze zróżnicowania przyrodniczego i klimatycznego oraz wielkich miast. Jednym z nich jest San Francisco ze swą wyjątkową architekturą, łączącą różne style – od wiktoriańskiego po postmodernistyczny. Głównym celem wycieczek turystów w San Francisco są spektakularne mosty, między innymi San Francisco – Oakland Bay Bridge. Jego otwarcie w 1936 roku zostało upamiętnione emisją srebrnej monety wybitej w lokalnym oddziale Mennicy Stanów Zjednoczonych.

Symbole Kalifornii

Terytorium Kalifornii to obszar niezwykle zróżnicowany – na Zachodzie znajduje się słoneczne wybrzeże Pacyfiku, wschodnią granicę wyznacza zaś łańcuch górski Sierra Nevada ze strzelistymi szczytami sięgającymi ponad 4000 metrów n.p.m. Południowy wschód zajmuje Dolina Śmierci – największa depresja na terytorium Stanów, będąca jednocześnie jednym z najbardziej suchych i gorących miejsc na Ziemi. Północny wschód porastają natomiast gęste lasy z przewagą ogromnej sekwoi i jedlicy. Przyroda tego stanu co roku przyciąga tłumy turystów.

Skarbnica Narodowa

Zobacz więcej srebrnych monethttps://www.skarbnicanarodowa.pl/srebro/srebrne-monety

Nie mniej popularne są ogromne metropolie Kalifornii. Znajduje się w niej osiem spośród pięćdziesięciu największych miast Stanów Zjednoczonych – między innymi: Los Angeles, San Diego, San Jose i San Francisco. To ostatnie to trzynaste miasto USA pod względem liczby ludności. Usytuowane jest na półwyspie otoczonym przez wody Oceanu Spokojnego na zachodzie, cieśninę Golden Gate na północy oraz zatokę San Francisco na wschodzie. Ze względu na swoje nietypowe położenie, San Francisco słynie jako miasto spektakularnych mostów.

Najbardziej znanym jest wiszący Golden Gate Bridge, o charakterystycznej czerwonej barwie. Nieco mniej popularnym, jednak także robiącym ogromne wrażenie, jest San Francisco – Oakland Bay Bridge. Przecina on zatokę, łącząc północny kraniec półwyspu z wyspą Yerba Buena oraz pozostałą częścią lądu. Most jest długi na ponad 7 kilometrów, a każdego dnia przejeżdża przez niego około 240 tysięcy samochodów. Budowa – rozpoczęta w 1933 roku, trwała trzy lata.

Amerykańska srebrna moneta

Ostatecznie most otwarto 12 listopada 1936 roku. Z okazji inauguracji tego dzieła architektury oddział Mennicy Stanów Zjednoczonych w San Francisco wyemitował okolicznościowego dolara. Projekt srebrnej monety wykonał lokalny artysta Jacques Schinier. Rewers ukazuje most widziany z perspektywy obserwatora znajdującego się w San Francisco oraz wyspę Yerba Buena w tle. Na wodach zatoki przedstawiono dwa parowce. Awers srebrnej monety zdobi zaś wizerunek niedźwiedzia Grizzly, będącego jednym z symboli Kalifornii. Na awersie monety, nad opisem nominału znajduje się znak menniczy „S”, potwierdzający, że została ona wybita w lokalnym oddziale Mennicy Stanów Zjednoczonych. Do każdej srebrnej monety dołączony jest Certyfikat Autentyczności oraz eleganckie pudełko kolekcjonerskie.

*****

Skarbnica Narodowa w mediach społecznościowych – kliknij i dowiedz się więcej:

1436967768_facebook_circle_color1436967784_google_circle_color1436967776_twitter_circle_color1443625035_Pinterstt

Tagi: , , ,