Numizmatyczne abecadło

Pojęcia numizmatyczne od A do Z

Monety inspirowane jajami Fabergé. Dlaczego warto je zdobyć?

20 czerwca 2019. Kategoria: Monety kolekcjonerskie, Numizmatyka, Złote monety. Brak komentarzy.

Światowa i polska numizmatyka często inspirują się dziełami sztuki. Takie motywy zawierają między innymi współczesne złote medale, srebrne medale czy srebrne monety. Z pewnością jedną z ciekawszych inspiracji stanowią słynne jaja Fabergé – bogato zdobione prezenty wielkanocne z czasów carskiej Rosji. Czym dokładnie były te prawdziwe arcydzieła sztuki złotniczej. Dlaczego warto kolekcjonować monety nawiązujące do jaj Fabergé?

Historia jaj Fabergé

Historia jaj Fabergé sięga 1884 roku, kiedy Car Aleksander III Romanow postanowił zamówić niezwykle efektowny prezent wielkanocny dla swojej żony. W tym celu zwrócono się do znanego francuskiego złotnika Petera Carla Fabergé. Jaja zaprojektowane z niezwykłym kunsztem były wykonane ze złota, srebra, masy perłowej i bogato zdobione kamieniami szlachetnymi, a także kością słoniową. Każde z nich zawierało motywy nawiązujące do historii kraju lub życia dworu i członków carskiej rodziny. Początkowo co roku zamawiano tylko jedno jajo, następnie dwa. Tradycję po śmierci ojca kontynuował syn Aleksandra – Mikołaj II Romanow. Z oczywistych względów historia jaj Fabergé zakończyła się niestety w 1917 roku. Ostatnie zamówienie nie zostało odebrane…

Carskie jaja były z założenia prezentami, dlatego w środku ukryły wyjątkowe upominki, których charakter do końca pozostawał utrzymany w tajemnicy. Te prawdziwe dzieła sztuki są obecnie dość rzadkimi okazami i osiągają wysokie wartości, dlatego zdobycie jednego egzemplarza musiałoby się wiązać z ogromnym wydatkiem. Do dziś przetrwało zaledwie nieco ponad 40 jaj. Współcześnie powstają co prawda dzieła kontynuujące tę tradycję (pierwsze z nich zostało przygotowane w 1991 roku dla Michaiła Gorbaczowa), jednak z pewnością nie mają takiej wartości kolekcjonerskiej jak oryginały.

Dlaczego warto zdobyć monety kolekcjonerskie z jajami Fabergé?

Na szczęście z pomocą przychodzi numizmatyka. Współczesne numizmaty bardzo często nawiązują do znanych dzieł sztuki, a carskie jaja Fabergé nie stanowią pod tym względem wyjątku. Dziś spotkamy wykonane ze złota lub srebra monety w kształcie jaj nawiązujące do pierwowzorów z bogatym zdobieniem i artystycznym wykonaniem, które również robi wrażenie. Każdy pasjonat numizmatyki powinien rozważyć zdobycie choćby jednego egzemplarza do swojej kolekcji, zwłaszcza jeśli jednocześnie pasjonują go sztuka, historia lub jubilerstwo. Monety inspirowane jajami Fabergé mogą także stać się wspaniałym prezentem wielkanocnym, zgodnie z przeznaczeniem swoich pierwowzorów.

Złote monety inspirowane jajem Fabergé w Skarbnicy Narodowej

Monety inspirowane jajami Fabergé można w naszym kraju znaleźć między innymi w Skarbnicy Narodowej. Jedną z nich jest moneta Pączek róży charakteryzująca się wspaniałym wykonaniem z dwóch rodzajów czystego złota. Numizmat nawiązuje do pierwszego prezentu wielkanocnego, jaki car Mikołaj II podarował swojej żonie Aleksandrze. Na świecie znajduje się zaledwie 5000 egzemplarzy tej niezwykłej monety w kształcie jaja. Jej autentyczność potwierdza oczywiście oryginalny certyfikat, a do zestawu dołączone jest użyteczne pudełko kolekcjonerskie. Fanów światowej numizmatyki z pewnością zainteresuje fakt, że moneta pochodzi z Republiki Czadu i ma nominał 3000 franków.