Numizmatyczne abecadło

Pojęcia numizmatyczne od A do Z

Monety szczęścia – dlaczego warto pozyskać je do swojej kolekcji?

21 czerwca 2019. Kategoria: Monety kolekcjonerskie, Numizmatyka, Srebrne monety, Złote monety. Brak komentarzy.

Wielu numizmatyków na początku swojej przygody zastanawia się, jakie monety zbierać – kolekcjonerskie, okolicznościowe, a może obiegowe? Dla jednych jest to wspaniała lekcja historii, a dla innych po prostu bardzo interesująca pasja. Natomiast monety szczęścia są oddzielną kategorią, ponieważ pełnią jeszcze dodatkową funkcję – mają nam przynosić szczęście, pomyślność i powodzenie w życiu. Dlaczego warto włączyć je do swojej kolekcji?

Co to są monety szczęścia?

Monety szczęścia to talizmany zapewniające pomyślność i szczęście w życiu. Pochodzą z najróżniejszych zakątków świata, często dość egzotycznych z polskiego punktu widzenia, między innymi z takich miejsc jak Republika Zielonego Przylądka, Bermudy, Suazi, Papua-Nowa Gwinea, Niemcy, Dania i Irlandia. Zdecydowanie warto wzbogacić swoją kolekcję o tak piękne i wartościowe okazy. Monety szczęścia mogą być uszlachetnione 24-karatowym złotem.

Możemy na nich znaleźć wizerunki zwierząt, które są symbolem powodzenia w różnych obszarach życia. Żółw symbolizuje siłę, wytrwałość, długie i szczęśliwe życie. Motyl kojarzony jest z lekkością, przemianą, szczęściem i radością. Serce nierozłącznie związane jest z silnym uczuciem, miłością i namiętnością. Słoń z podniesioną trąbą kojarzy nam się z siłą, mądrością, lojalnością, inteligencją i oddaniem. Świnia symbolizuje dobrobyt, bogactwo, płodność i szczęśliwe życie. Natomiast niemiecki fenig oprócz bogactwa ma przynieść właścicielowi pomyślność, a irlandzki pens jest znakiem dużego szczęścia.

Monety kolekcjonerskie – wartość sentymentalna

Monety posiadają nie tylko funkcje polityczne i gospodarcze. Kolekcjonerskie stają się obiektem pożądania numizmatyków na całym świecie. Srebrne, jak i złote monety mogą być symbolem szczęścia, powodzenia i bogactwa. Niegdyś podczas budowy domu zakopywano pod nim monetę, wierząc, że ochroni mieszkańców. Po dziś dzień pary młode obsypywane są monetami. Jak widać numizmatyka nie sprowadza się jedynie do kolekcjonowania rzadkich i wartościowych okazów. Złote czy srebrne monety mają wymiar sentymentalny oraz stanowią doskonały pomysł na prezent. Dzięki monetom szczęścia, czyli naszym talizmanom możemy przyciągać powodzenie i szczęście w życiu.

Znakomity pomysł na prezent

Polska numizmatyka przeżywa obecnie okres świetności. Wciąż przybywa kolekcjonerów, dla których złote monety, złote medale czy też srebrne medale są pasją. Chyba najlepszym prezentem dla numizmatyka jest kolejny okaz, jednak na co się zdecydować, jeżeli nie wiemy co jest obiektem pożądania kolekcjonera? Warto wówczas podarować pamiątkę na całe życie, czyli monety szczęścia, które urozmaicą dotychczasową kolekcję. W zależności od zamieszczonego wizerunku mają przynieść szczęście w różnych obszarach życia. Chcemy wierzyć i wierzymy, że dzięki talizmanom spełnią się nasze pragnienia. Nawet osoby, które nie miały nigdy do czynienia z numizmatyką z pewnością docenią ten gest i być może zainteresują się monetami, przeradzając hobby w prawdziwą pasję.