Numizmatyczne abecadło

Pojęcia numizmatyczne od A do Z

Archiwum kategorii 'Polska numizmatyka'

Certyfikat autentyczności – dlaczego jest wydawany i jakie ma znaczenie?

22 czerwca 2019. Kategoria: Numizmatyka, Polska numizmatyka. Brak komentarzy.

Dla każdego numizmatyka pochodzenie monet lub medali ma ogromne znaczenie. Inwestując w dany egzemplarz chcą mieć potwierdzenie jego autentyczności. Wiekowe okazy, złote medale czy monety są bardzo wartościowe, dlatego należy weryfikować ich autentyczność. Czym są certyfikaty autentyczności i jakie mają znaczenie podczas zakupu monet?

(więcej…)

Jak wygląda proces powstawania monet i medali? Ciekawy film na YouTube

19 czerwca 2019. Kategoria: Monety kolekcjonerskie, Numizmatyka, Polska numizmatyka. Brak komentarzy.

Chociaż wybicie monety w mennicy jest kwestią sekund, praca nad współczesnymi numizmatami stanowi bardzo żmudny proces. Co się na nią składa? Jak powstają projekty i w czym pomaga współczesna technika? Dziś przedstawiamy w skrócie proces projektowania i powstawania numizmatów zachęcając jednocześnie do obejrzenia ciekawych filmów obrazujących poszczególne etapy na kanale Skarbnicy Narodowej na YouTube. (więcej…)

Jak wyglądały polskie banknoty na przestrzeni dziejów?

3 kwietnia 2019. Kategoria: Numizmatyka, Polska numizmatyka. Brak komentarzy.

Pierwsze banknoty na świecie pojawiły się w IX w n.e. w Chinach. Do Europy ten środek płatniczy trafił dopiero osiem stuleci później, bo w wieku XVII. A kiedy papierowe pieniądze po raz pierwszy zagościły nad Wisłą? Polska numizmatyka zna odpowiedź na to pytanie. Zobacz, jaka jest historia polskich banknotów i jak wyglądały one na przestrzeni dziejów.

(więcej…)

Sposoby na pozbycie się części zbiorów – Allegro, Facebook, fora internetowe

28 stycznia 2019. Kategoria: Monety kolekcjonerskie, Polska numizmatyka, Srebrne medale, Srebrne monety, Złote medale, Złote monety. Brak komentarzy.

Numizmatyka jest Twoją pasją, ale zauważyłeś, że kolekcja, którą zebrałeś, stała się zbyt rozległa? A może, poszerzając wiedzę o numizmatach, zdecydowałeś, że części dawnych zbiorów po prostu warto się pozbyć – choćby dlatego, aby zrobić miejsce na nowe okazy? Jeśli tak, zobacz, w jaki sposób możesz dokonać ich sprzedaży. To prostsze niż myślisz. (więcej…)

Czy warto decydować się na zakup numizmatów na raty?

23 stycznia 2019. Kategoria: Monety kolekcjonerskie, Polska numizmatyka, Srebrne medale, Srebrne monety, Złote medale, Złote monety. Brak komentarzy.

Kolekcjonowanie monet to hobby, które dla wielu stało się życiową pasją. Historia, jaką kryją w sobie zarówno złote monety sprzed setek lat, jak i symbolika współcześnie wydawanych numizmatów, mogą pasjonować. Trzeba jednak pamiętać, że numizmatyka może być dość kosztownym hobby. Pytanie więc: czy warto decydować się na to, aby numizmaty kupować na raty? Zobacz „za” i „przeciw”. (więcej…)

Jaki wpływ mają masowe emigracje na numizmatykę?

21 stycznia 2019. Kategoria: Monety kolekcjonerskie, Polska numizmatyka, Srebrne medale, Srebrne monety, Złote medale, Złote monety. Brak komentarzy.

Numizmatyka stanowi hobby, którym zajmuje się wiele osób na całym świecie. Zbieranie cennych monet – zarówno tych obiegowych, jak i kolekcjonerskich – to zajęcie, dzięki któremu można wiele dowiedzieć się o historii i tradycji, a także trendach w sztuce. Co ciekawe, na popularność osiąganą przez  poszczególne monety kolekcjonerskie mają wpływ zjawiska takie jak emigracja.  Dlaczego tak się dzieje? (więcej…)

Rewers i awers monety – jak wygląda proces projektowania?

19 stycznia 2019. Kategoria: Monety kolekcjonerskie, Polska numizmatyka, Srebrne medale, Srebrne monety, Złote medale, Złote monety. Brak komentarzy.

Monety to przede wszystkim środek płatniczy. Dla wielu osób ich wartość nie kończy się jednak na tej, która wynika z nominału. Te niepozorne złote, srebrne czy wykonane z innego stopu metali krążki niosą za sobą także niezwykły ładunek symboliczny, historyczny i kulturowy. Dzieje się tak między innymi z uwagi na design. Zastanawiasz się, jak są projektowane monety? Oto kilka informacji na ten temat. (więcej…)

Polskie monety sprzed II wojny światowej – czy warto je zbierać?

9 stycznia 2019. Kategoria: Monety kolekcjonerskie, Polska numizmatyka. Brak komentarzy.

Polska numizmatyka obejmuje kolekcje monet o bardzo dużej wartości historycznej. Jednym z większych jej działów są monety sprzed II wojny światowej. Cieszą się one dużym zainteresowaniem wśród kolekcjonerów głównie dlatego, że są łatwo dostępne, często w przystępnych cenach. Wartością samą w sobie jest jednak przede wszystkim to, że wiążą się z historią Polski.

(więcej…)

Dzieło Jana Matejki na srebrnym medalu!

3 października 2018. Kategoria: Polska numizmatyka, Srebrne medale. Brak komentarzy.

Sztuka często upamiętnia ważne wydarzenia historyczne. Tyczy się to niemal wszystkich dziedzin sztuki, między innymi malarstwa i numizmatyki.  Jednym z najnowszych przykładów tego trendu jest obraz Jana Matejki Polonia – Rok 1863, który został w uwieczniony na posrebrzanych medalach wyemitowanych niedawno przez Skarbnicę Narodową.

Numizmatyka i malarstwo – wspólnota pasji

Co łączy numizmatykę z malarstwem? Między innymi wspomniana już historia. Numizmatyczne okazy, takie jak złote i srebrne monety oraz inne monety kolekcjonerskie z dawnych epok, stanowią świadectwo historii, podobnie zresztą jak malarstwo, z którego możemy wiele się dowiedzieć o przeszłości. Monety numizmatyczne i obrazy często upamiętniają ważne wydarzenia i postacie z historii polski i świata.

Bardzo podobny jest również mechanizm, którym kierują się miłośnicy malarstwa i numizmatyki, którzy pragną gromadzić w swoich kolekcjach wspaniałe egzemplarze, niekoniecznie zaważając na ich wartość rynkową, a przede wszystkim dla samego zachwytu i wartości kolekcjonerskiej, która bywa bezcenna. Nierzadko obie dzienny sztuki przenikają się nawzajem, jak choćby w przypadku XVII-wiecznego obrazu flamandzkiego malarza Davida Treniersa II, który na swoim dziele namalował kupców przeliczających używane wówczas w handlu srebrne i złote monety. Częściej jednak obie dziedziny łączą się w przeciwny sposób – srebrne lub złote medale upamiętniają znamienite dzieła sztuki.

Polonia – Rok 1863

Jednym z obrazów, który doczekał się takiego upamiętnienia na numizmacie jest „Polonia – Rok 1863”, namalowany przez Jana Matejkę. Dzieło ma głęboką i ważną dla Polaków symbolikę. Przedstawia postać ubranej w czarną suknię kobiety, która układa ręce gotowe do zakucia w kajdany. Postać stanowi oczywiście personifikację Rzeczypospolitej zniewolonej przez silnego sąsiada ze wschodu, a tłem do jego powstania były wydarzenia związane z surowym tłumieniem powstania styczniowego. Szczególnie pasjonaci historii wysoko cenią właśnie to dzieło mistrza, doskonale wpisujące się w polską martyrologię, a jednocześnie symbolizujące, podobnie jak postawnie styczniowe z dzisiejszej perspektywy brak zgody na niewolę.

Srebrne medale z dziełem Jana Matejki

Obraz, znany także jako „Zakuwana Polska”, doczekał się upamiętnienia w postaci uszlachetnionego czystym srebrem medalu wyemitowanego przez Skarbnicę Narodową. Na awersie znajdziemy jego reprodukcję z nazwiskiem Jana Matejki. Osobną i piękną symbolikę spotkamy natomiast na rewersie tego wyjątkowego numizmatu. Prezentuje on optymistycznie zakończenie naszej martyrologii w postaci kompozycji granic Polski z 1918 roku i współczesnych oraz polskiego godła. Medal został wyemitowany z okazji setnej rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości, co nadaje mu jeszcze bardziej znamienitej symboliki i wartości kolekcjonerskiej. Może stać się świetną pamiątką rodzinną, a przecież numizmatyka, podobnie jak historia i malarstwo pasja przekazywana kolejnym pokoleniom.

Światowa premiera w Skarbnicy Narodowej – po raz pierwszy w historii zegarek z polską monetą w tarczy

5 października 2016. Kategoria: Polska numizmatyka. Brak komentarzy.

Z okazji zbliżającej się 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, Skarbnica Narodowa przygotowała unikatowe dzieło. Po raz pierwszy w historii polska moneta będzie zdobiła tarczę kolekcjonerskiego zegarka tworząc niepowtarzalne połączenie dwóch sztuk: jubilerskiej i numizmatycznej.

(więcej…)