Polskie monety sprzed II wojny światowej – czy warto je zbierać?
9 stycznia 2019. Kategoria: Monety kolekcjonerskie, Polska numizmatyka. Brak komentarzy.
Polska numizmatyka obejmuje kolekcje monet o bardzo dużej wartości historycznej. Jednym z większych jej działów są monety sprzed II wojny światowej. Cieszą się one dużym zainteresowaniem wśród kolekcjonerów głównie dlatego, że są łatwo dostępne, często w przystępnych cenach. Wartością samą w sobie jest jednak przede wszystkim to, że wiążą się z historią Polski.
Monety kolekcjonerskie z okresu międzywojennego chętnie znajdują nowych właścicieli. Nie ma ich zbyt wiele, jednak często zachowane są w dobrym stanie. Najwięcej znajdziemy ich na giełdach, bazarach czy targach staroci. Wśród nich występują okazy rzadkie, które zdobyć jest znacznie trudniej, ale jednak przeważają zniszczone monety i banknoty obiegowe, niemal bezwartościowe.
Wartość monet sprzed II wojny światowej
Każda z kolekcji niesie ze sobą wyjątkową i unikatową wartość. W zależności od tego na jakie złote lub srebrne monety decyduje się kolekcjoner: z motywem roślinnym, zwierzęcym, historyczne czy okazjonalne, zbiór stanowi ważną pamiątkę lub wiąże się z osobistymi emocjami. Jeśli chodzi o złote monety, ale też złote medale z czasów II Rzeczpospolitej, w grę wchodzi piękna historia, o której nie można zapominać. W związku z tym, monety z tego okresu mają przede wszystkim wartość sentymentalną, głównie dla samego kolekcjonera. Z uwagi na fakt, że w okresie międzywojennym w Polsce funkcjonowała najpierw marka polska, a następnie w styczniu 1924 r. rząd wydał rozporządzenie o wprowadzeniu nowego środka pieniężnego – złotego, zbieranie numizmatów z tego okresu może okazać się wyjątkowym doświadczeniem i sentymentalną podróżą w głąb historii. Polscy kolekcjonerzy to osoby zazwyczaj zainteresowane historią, emocjonalnie podchodzące do dawnych wydarzeń. Dla nich kolekcja monet z czasu przed II wojną światową to nie tylko hobby. To pamiątka, zapis dziejów.
Monety obiegowe po wprowadzeniu złotego
Wraz z wprowadzeniem złotego do obiegu weszły nowe monety.. Większość wykonana została ze srebra, ale z tego okresu znajdziemy także bilon ze złota, niklu, mosiądzu i brązu.. Spośród monet o wyższych nominałach, warto wymienić 1 złoty początkowo (w 1924 i 1925 bity ze srebra). Cztery rodzaje monet o nominale 2 zł z różnymi motywami na awersie (żniwiarka, żaglowiec, Polonia oraz Józef Piłsudski). Jeszcze więcej bo aż sześć rodzajów wyemitowano monet 5-złotowych. Spośród monet o najwyższych nominałach aż dwie wykonano ze złota. Było to 10 złotych i 20 złotych – obie z wizerunkiem Bolesława Chrobrego na awersie. Ciekawa jest emisja z 1930 roku z okazji setnej rocznicy powstania listopadowego wybito wówczas srebrną monetę o nominale 5 złotych, która przedstawiała sztandar. Osoba, której uda się zgromadzić całą kolekcję monet II Rzeczpospolitej otrzyma wspaniały przekrój kilkunastu przedwojennych lat. Zbiór mogą uzupełnić złote lub srebrne medale z tego okresu, jako zapis historii i sentymentalna podróż do przeszłości. Polskie monety sprzed II wojny światowej poza pojedynczymi wyjątkami nie mają na chwilę obecną zbyt wysokiej wartości rynkowej, jednak ich wartość historyczna jest niepodważalna i znaczy więcej niż tysiące złotych. Szczególnie dla polskich kolekcjonerów, kolekcja polskich monet będzie zawsze warta uwagi.