Rewers i awers monety – jak wygląda proces projektowania?
19 stycznia 2019. Kategoria: Monety kolekcjonerskie, Polska numizmatyka, Srebrne medale, Srebrne monety, Złote medale, Złote monety. Brak komentarzy.
Monety to przede wszystkim środek płatniczy. Dla wielu osób ich wartość nie kończy się jednak na tej, która wynika z nominału. Te niepozorne złote, srebrne czy wykonane z innego stopu metali krążki niosą za sobą także niezwykły ładunek symboliczny, historyczny i kulturowy. Dzieje się tak między innymi z uwagi na design. Zastanawiasz się, jak są projektowane monety? Oto kilka informacji na ten temat.
Choć na co dzień rzadko zwracamy uwagę na to, co dokładnie zostało umieszczone na monetach obiegowych, wystarczy bliższe spojrzenie na te, które znajdują się w portfelu, aby dać się zachwycić. Motywy widniejące na monetach nie są bowiem przypadkowe. Każda z nich jest efektem pracy projektanta, który swoje zdolności artystyczne łączy z bogatą wiedzą o symbolice i tradycji. To właśnie dlatego monety są unikatowe i… tak trudne do podrobienia.
Co musi się znaleźć obowiązkowo na monecie?
Ogólna idea, jaka stoi za produkcją monet, jest dość prosta. Każda współcześnie projektowana jest dekorowana z dwóch stron. Można wyróżnić:
- awers – zawiera godło emitenta (dla złotówek jest to wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej), czasem też portret władcy, a także oznaczenie roku wybicia monety,
- rewers – tu umieszczona jest cyfra oznaczająca wartość nominalną monety, a także dodatkowe informacje oraz motywy.
Warto zwrócić również uwagę na to, że także krawędzie monety są często pokryte jakimś wzorem. W przypadku monet obiegowych jest to niezwykle istotne – wzory te są bowiem przydatne m.in. osobom niewidomym, aby mogły z łatwością zidentyfikować poszczególne nominały.
Jak wygląda proces projektowania monet w praktyce
Wszystko zależy od tego, czy mowa o monetach obiegowych, czy kolekcjonerskich. Przy tworzeniu obu typów nominałów liczą się m.in. unikatowość projektu i ładunek symboliczny. Warto jednak pamiętać, że przy wybijaniu monet obiegowych istotny jest również aspekt praktyczny, na przykład czas oraz koszt wykonania każdego krążka. Gdy zaś projektuje się monetę kolekcjonerską, można pozwolić sobie na fantazję, tworząc bardziej wyrafinowane i skomplikowane wzornictwo.
To właśnie dlatego design monet kolekcjonerskich może być tak nietuzinkowy. Na rynku są numizmaty w kształcie kuli, mapy Polski, a także złote i srebrne medale, na które nadrukowano fragmenty największych dzieł malarskich. Każdy z tych projektów jest unikatowy, przez co staje się atrakcyjnym nabytkiem do kolekcji osoby pasjonującej się numizmatyką.
Projektowanie monet krok po kroku…
… to skomplikowany i długotrwały proces. Wszystko zaczyna się od opracowania wstępnej koncepcji designu monety. Chodzi tutaj o określenie, jaka symbolika będzie w niej dominowała – zarówno na awersie, jak i rewersie. Projekt może zostać wykonany przez jednego artystę albo przez zespół. Zaczyna się od wykonania szkiców, a następnie koncept jest przenoszony na gipsowy odlew. Gdy mennica zatwierdzi wzór, projekt jest digitalizowany, wybiera się technikę produkcji monety i… przystępuje do produkcji.
Jak więc widać, polska numizmatyka, poza walorem historycznym, ma również niesamowitą wartość artystyczną. Można ją docenić zarówno przyglądając się monetom okolicznościowym, jak i tym obiegowym.