Jak wygląda proces powstawania monet i medali? Ciekawy film na YouTube
19 czerwca 2019. Kategoria: Monety kolekcjonerskie, Numizmatyka, Polska numizmatyka. Brak komentarzy.
Chociaż wybicie monety w mennicy jest kwestią sekund, praca nad współczesnymi numizmatami stanowi bardzo żmudny proces. Co się na nią składa? Jak powstają projekty i w czym pomaga współczesna technika? Dziś przedstawiamy w skrócie proces projektowania i powstawania numizmatów zachęcając jednocześnie do obejrzenia ciekawych filmów obrazujących poszczególne etapy na kanale Skarbnicy Narodowej na YouTube.
Wszystko zaczyna się od koncepcji artysty
Numizmatyka śmiało może być uznawana za sztukę. Wystarczy powołać się na fakt, jak rozpoczyna się praca nad poszczególnymi numizmatami, aby udowodnić tę tezę. Złote i srebrne medale oraz złote i srebrne monety, które następnie trafiają do naszych kolekcji to pomysły artystów medalierów. Praca zaczyna się od szkicowania projektu numizmatu. Następnie przyszłe monety kolekcjonerskie przenoszone są z papieru na rzeźbę. Można więc powiedzieć, że wartościowe złote monety rozpoczynają swój żywot jako modele z plasteliny.
Od plasteliny do gipsu
Współczesna polska numizmatyka pełna jest niezwykle efektownych egzemplarzy wykonanych z cennych kruszców. Zanim jednak trafią one do kolekcjonerów, artyści tworzą ich gipsowe modele. Te z kolei powstają na bazie projektu w formie płaskorzeźby wykonanej z plasteliny, która niewiele różni się od tej wykorzystywanej przez uczniów w szkole. Następnie plastelina zalewana jest gipsem. Powstaje w ten sposób powiększony, ale wciąż dość ogólny zarys numizmatu. Przez taki etap przechodzą zarówno miedziane monety o niskich nominałach znajdujące się w obiegu, jak i niezwykle prestiżowe złote medale olimpijskie. Praca nad nimi, przynajmniej na początku, przebiega zazwyczaj identycznie. Choć oczywiście każdy z artystów zajmujących się numizmatyką ma swoje własne sekrety.
Projekty elektroniczne
Rzeźbienie modelu to prawdopodobnie najbardziej żmudna i pracochłonna część powstawania numizmatu. Pochłania bardzo wiele godzin, aby efekt był doskonały. Dawniej stosowano wyłącznie tradycyjne metody projektowania. Dziś równolegle z płaskorzeźbą powstaje także projekt elektroniczny. Gdy efekt jest już zadowalający, następuje skanowanie modelu i zmniejszenie go do skali 1:1, czyli naturalnych rozmiarów monety lub medalu.
Bicie monet
Ostatni etap, czyli bicie monet, jest równie interesujący co wielogodzinna, a nawet wielotygodniowa praca artysty medaliera. Jej wynikiem są gotowe numizmaty powstałe praktycznie w mgnieniu oka. Matrycę urządzenia menniczego należy ustawić zgodnie z założeniami projektu. Wymagana jest w tym przypadku bowiem doskonała precyzja. Współczesne numizmaty mogą oczywiście zawierać dodatkowe zdobienia, na przykład w postaci motywów emaliowanych. Niekiedy zawierają także kamienie szlachetne, jednak w każdym przypadku kluczem do ostatecznego sukcesu i przepięknego efektu wizualnego jest pomysł i ciężka praca artysty odpowiadającego za projekt numizmatu.
Dowiedz się, jak powstają monety odwiedzając kanał Skarbnicy Narodowej na YouTube
Szczegóły powstawania monet i medali można poznać odwiedzając kanał Skarbnicy Narodowej prowadzony na YouTube. Cały proces został tam przedstawiony w postaci trzech filmów nagranych w pracowni jednego z najwybitniejszych współczesnych artystów związanych z numizmatyką – Roberta Kotowicza. Kanał Skarbnicy Narodowej powinienem zresztą zainteresować każdego kolekcjonera, gdyż można dowiedzieć się z niego choćby o nowościach w świecie numizmatyki.