Archiwum kategorii 'Złote monety'
Monety szczęścia – dlaczego warto pozyskać je do swojej kolekcji?
21 czerwca 2019. Kategoria: Monety kolekcjonerskie, Numizmatyka, Srebrne monety, Złote monety. Brak komentarzy.
Wielu numizmatyków na początku swojej przygody zastanawia się, jakie monety zbierać – kolekcjonerskie, okolicznościowe, a może obiegowe? Dla jednych jest to wspaniała lekcja historii, a dla innych po prostu bardzo interesująca pasja. Natomiast monety szczęścia są oddzielną kategorią, ponieważ pełnią jeszcze dodatkową funkcję – mają nam przynosić szczęście, pomyślność i powodzenie w życiu. Dlaczego warto włączyć je do swojej kolekcji?
Monety inspirowane jajami Fabergé. Dlaczego warto je zdobyć?
20 czerwca 2019. Kategoria: Monety kolekcjonerskie, Numizmatyka, Złote monety. Brak komentarzy.
Światowa i polska numizmatyka często inspirują się dziełami sztuki. Takie motywy zawierają między innymi współczesne złote medale, srebrne medale czy srebrne monety. Z pewnością jedną z ciekawszych inspiracji stanowią słynne jaja Fabergé – bogato zdobione prezenty wielkanocne z czasów carskiej Rosji. Czym dokładnie były te prawdziwe arcydzieła sztuki złotniczej. Dlaczego warto kolekcjonować monety nawiązujące do jaj Fabergé?
Jak współcześnie wygląda wybijanie monet?
1 kwietnia 2019. Kategoria: Monety kolekcjonerskie, Srebrne monety, Złote monety. Brak komentarzy.
Monety są wybijane od tysiącleci – pierwsze datuje się na VI stulecie przed naszą erą. Były wybijane w ówczesnej Lidii, która dziś znajduje się na terenie Turcji. Metody obróbki metali, które prowadziły do powstania środków płatniczych były wówczas dość proste. Pierwszym monetom brakowało finezji dzisiejszych – spośród których każda wygląda niemal identycznie i ma w pełni symetryczne kształty. Jak zatem zmienił się sposób, w jaki są wybijane złote i srebrne monety oraz te z innych kruszców? Jak ten proces wygląda dzisiaj?
Jakie monety obowiązywały w Polsce przed złotówką?
31 marca 2019. Kategoria: Srebrne monety, Złote monety. Brak komentarzy.
Waluta w Polsce? Oczywiście, że złotówki! Taką odpowiedź można usłyszeć przez większą część XX wieku i obecnie. Tymczasem złoty polski to wcale nie jedyny środek płatniczy, który obowiązywał na ziemiach polskich. Czym zatem płaciliśmy wcześniej? Jak się okazuje, polska numizmatyka i historia pieniądza na naszych ziemiach są niezwykle fascynujące.
Monety, które zmieniły świat – najpopularniejsze dzieła sztuki menniczej
19 lutego 2019. Kategoria: Monety kolekcjonerskie, Srebrne monety, Złote monety. Brak komentarzy.
Numizmatyka to wyjątkowe hobby, które łączy fascynację tradycją i historią z miłością do sztuki użytkowej. Prawdziwi pasjonaci na elementy swoich kolekcji spoglądają niczym na dzieła malarstwa czy rzeźby. Nie ma w tym nic dziwnego – zarówno złote monety, jak i srebrne medale oraz inne numizmaty zaskakują swoją oryginalnością. Zobacz te, które przykuły uwagę całego świata w ostatnich latach. (więcej…)
Przestępczość monetarna – czy dotyczy także monet kolekcjonerskich?
14 lutego 2019. Kategoria: Monety kolekcjonerskie, Srebrne monety, Złote monety. Brak komentarzy.
Fałszowanie pieniędzy to przestępstwo, które podlega karze w niemal każdym kraju świata. Nie ma się czemu dziwić – podróbki psują rynek monetarny i mogą stanowić prawdziwe zagrożenie, nawet dla budżetu kraju. Dlatego zarówno w przeszłości, jak i obecnie przestępstwa monetarne są surowo karane. A jak sprawa wygląda, gdy chodzi o monety kolekcjonerskie? (więcej…)
Sposoby na pozbycie się części zbiorów – Allegro, Facebook, fora internetowe
28 stycznia 2019. Kategoria: Monety kolekcjonerskie, Polska numizmatyka, Srebrne medale, Srebrne monety, Złote medale, Złote monety. Brak komentarzy.
Numizmatyka jest Twoją pasją, ale zauważyłeś, że kolekcja, którą zebrałeś, stała się zbyt rozległa? A może, poszerzając wiedzę o numizmatach, zdecydowałeś, że części dawnych zbiorów po prostu warto się pozbyć – choćby dlatego, aby zrobić miejsce na nowe okazy? Jeśli tak, zobacz, w jaki sposób możesz dokonać ich sprzedaży. To prostsze niż myślisz. (więcej…)
Czy warto decydować się na zakup numizmatów na raty?
23 stycznia 2019. Kategoria: Monety kolekcjonerskie, Polska numizmatyka, Srebrne medale, Srebrne monety, Złote medale, Złote monety. Brak komentarzy.
Kolekcjonowanie monet to hobby, które dla wielu stało się życiową pasją. Historia, jaką kryją w sobie zarówno złote monety sprzed setek lat, jak i symbolika współcześnie wydawanych numizmatów, mogą pasjonować. Trzeba jednak pamiętać, że numizmatyka może być dość kosztownym hobby. Pytanie więc: czy warto decydować się na to, aby numizmaty kupować na raty? Zobacz „za” i „przeciw”. (więcej…)
Jaki wpływ mają masowe emigracje na numizmatykę?
21 stycznia 2019. Kategoria: Monety kolekcjonerskie, Polska numizmatyka, Srebrne medale, Srebrne monety, Złote medale, Złote monety. Brak komentarzy.
Numizmatyka stanowi hobby, którym zajmuje się wiele osób na całym świecie. Zbieranie cennych monet – zarówno tych obiegowych, jak i kolekcjonerskich – to zajęcie, dzięki któremu można wiele dowiedzieć się o historii i tradycji, a także trendach w sztuce. Co ciekawe, na popularność osiąganą przez poszczególne monety kolekcjonerskie mają wpływ zjawiska takie jak emigracja. Dlaczego tak się dzieje? (więcej…)
Rewers i awers monety – jak wygląda proces projektowania?
19 stycznia 2019. Kategoria: Monety kolekcjonerskie, Polska numizmatyka, Srebrne medale, Srebrne monety, Złote medale, Złote monety. Brak komentarzy.
Monety to przede wszystkim środek płatniczy. Dla wielu osób ich wartość nie kończy się jednak na tej, która wynika z nominału. Te niepozorne złote, srebrne czy wykonane z innego stopu metali krążki niosą za sobą także niezwykły ładunek symboliczny, historyczny i kulturowy. Dzieje się tak między innymi z uwagi na design. Zastanawiasz się, jak są projektowane monety? Oto kilka informacji na ten temat. (więcej…)