Certyfikat autentyczności – dlaczego jest wydawany i jakie ma znaczenie?
22 czerwca 2019. Kategoria: Numizmatyka, Polska numizmatyka. Brak komentarzy.
Dla każdego numizmatyka pochodzenie monet lub medali ma ogromne znaczenie. Inwestując w dany egzemplarz chcą mieć potwierdzenie jego autentyczności. Wiekowe okazy, złote medale czy monety są bardzo wartościowe, dlatego należy weryfikować ich autentyczność. Czym są certyfikaty autentyczności i jakie mają znaczenie podczas zakupu monet?
O czym świadczy certyfikat autentyczności?
Srebrne medale czy złote monety ze względu na ich wartość rynkową powinny posiadać certyfikat autentyczności. Przede wszystkim potwierdza on, że dany okaz jest oryginalny, daje gwarancję, że kruszec ma odpowiednie parametry, a także jest potwierdzeniem pochodzenia monety lub medalu ze sprawdzonego, legalnego źródła.
Mniej kosztowne egzemplarze nie muszą być wyposażone w certyfikat autentyczności ponieważ w tym przypadku wystarczy nam jedynie wiedza katalogowa. Znajdziemy tam między innymi uśrednione ceny popularnych monet w zależności od stopnia zachowania. Jest to punkt wyjścia do dokonywania transakcji pomiędzy kolekcjonerami.
Jakie informacje znajdują się w certyfikatach autentyczności?
Monety kolekcjonerskie sprzedawane są wraz z certyfikatami autentyczności, które zawierają między innymi informacje o próbie kruszcu, mennicy, która wyprodukowała daną monetę oraz roku produkcji. Certyfikaty mogą być wystawiane przez mennice, jak i specjalistów z dziedziny numizmatyki. Są to przeważnie renomowane sklepy numizmatyczne, zajmujące się sprzedażą monet obiegowych sprzed lat czy nawet wieków. Wówczas numizmatyk ocenia stan zachowania monety lub medalu, czyli ewentualny stopień uszkodzenia mechanicznego, co obniża wartość kolekcjonerską. Przeprowadzając analizę określa również typ i próbę kruszcu z którego zostały wykonane złote, srebrne monety lub medale.
Czy do numizmatów zawsze dołączone są certyfikaty autentyczności?
Polska numizmatyka skradła serca wielu pasjonatom, którym zależy oczywiście na oryginalnych numizmatach. Wciąż na polski rynek trafiają falsyfikaty, czasami niełatwo jest je odróżnić od pełnowartościowego egzemplarza. Zdarza się że sprzedawcy informują o certyfikatach autentyczności, które zwyczajnie są podrobione i wydrukowane na zwykłym papierze. Dlatego tak ważne jest by posiąść niezbędną wiedzę na temat wartości kolekcjonerskiej i nauczyć się samodzielnie określać autentyczność monet i medali. Jeżeli nie posiadamy takiej wiedzy, warto korzystać z usług sprawdzonych sprzedawców i mennic.
Kolekcjonując bardziej wartościowe eksponaty należy oczekiwać dowodu autentyczności, na przykład od firm gradingowych, które zajmują się wyceną numizmatów. W innych przypadkach w zupełności wystarczy wiedza katalogowa. Renomowane firmy gradingowe stosują skalę Sheldona lub w przypadku polskich aukcji numizmatycznych skalę opracowaną przez Edmunda Kopickiego. Określa 7 stanów zachowania monet – I (stan menniczy), II (stan znakomity), III (stan bardzo piękny), IV (stan piękny), V (stan bardzo dobry), VI (stan dobry), VII (stan zły).