Numizmatyczne abecadło

Pojęcia numizmatyczne od A do Z

Przestępczość monetarna – czy dotyczy także monet kolekcjonerskich?

14 lutego 2019. Kategoria: Monety kolekcjonerskie, Srebrne monety, Złote monety. Brak komentarzy.

Fałszowanie pieniędzy to przestępstwo, które podlega karze w niemal każdym kraju świata. Nie ma się czemu dziwić – podróbki psują rynek monetarny i mogą stanowić prawdziwe zagrożenie, nawet dla budżetu kraju. Dlatego zarówno w przeszłości, jak i obecnie przestępstwa monetarne są surowo karane. A jak sprawa wygląda, gdy chodzi o monety kolekcjonerskie?

Monety, jakie są dostępne na rynku, można zasadniczo podzielić na dwie kategorie. Do pierwszej zalicza się obiegowe środki płatnicze. To te, które możesz znaleźć w swoim portfelu – bite na skalę masową, które wykorzystuje się na co dzień, bite w mennicach narodowych. Do drugiej grupy zaliczane są monety okolicznościowe, a więc kolekcjonerskie. To najczęściej srebrne monety, a także złote monety, które powstają, aby uczcić jakiś ważny moment w historii. One powstają w krótkich seriach, jednorazowo i mają unikatowy charakter. Choć wiele z nich ma również wartość nominalną, najistotniejsza jest ta kolekcjonerska. Czy zatem są one również podrabiane? Niestety, tak.

Podrabianie monet kolekcjonerskich – uważaj podczas zakupów

Kolekcjonerskie monety cieszą się dużą popularnością. Szeroką gamą tych wyjątkowych artefaktów może się pochwalić oczywiście również polska numizmatyka. Trzeba pamiętać, że monety tego typu:

  • są wykonywane zazwyczaj z kruszców o wysokiej wartości – np. złota lub srebra dobrej próby,
  • powstają w oparciu o artystyczny i wyrafinowany projekt,
  • są bite w krótkich seriach – dlatego wiele z nich już po kilku latach staje się „białym krukiem”, pożądanym przez miłośników numizmatyki na całym świecie.

Choćby z tych powodów nie brakuje osób, które chcą je podrobić. Aby się o tym przekonać, wystarczy zajrzeć do serwisów internetowych funkcjonujących np. na dalekim wschodzie. Wśród milionów ofert można znaleźć również te na numizmaty. Mowa zarówno o historycznych monetach – np. z czasów starożytnych czy ze średniowiecza, jak i o tych bitych obecnie. Problem w tym, że większość z nich nie pochodzi z oryginalnych źródeł. Podróbki są zazwyczaj słabej jakości – nawet w niewielkim fragmencie nie oddają charakteru i wartości symbolicznej prawdziwych numizmatów.

Czy podrabianie monet kolekcjonerskich to przestępstwo?

Kolekcjonerskie monety to małe dzieła sztuki, za powstaniem których stoi zazwyczaj doświadczony artysta. To on jest autorem unikatowego wzoru, który jest wybijany na konkretnej monecie, a prawa do jej tworzenia uzyskuje najczęściej konkretna mennica. Gdy tego typu numizmaty, jak również kolekcjonerskie srebrne medale czy złote medale, są wybijane poza miejscem, które uzyskało do tego uprawnienia – można mówić przede wszystkim o naruszeniu praw autorskich. Można mówić również o pogwałceniu zapisów prawa związanych z fałszowaniem zabytków, bo za takie mogą być uznane numizmaty. Wniosek jest taki, że podrabianie monet – bez względu na to, jaki mają one charakter, jest postrzegane jako przestępstwo. Fałszerz zaś może spotkać się z dość surowym wymiarem kary.

Dla numizmatyków ta informacja jest ważna przede wszystkim wówczas, gdy chcą uzupełnić swoje kolekcje. Powinni oni bacznie wystrzegać się nabywania nowych zbiorów z „podejrzanych” źródeł. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest sięganie do oferty sprawdzonych dystrybutorów.