Numizmatyczne abecadło

Pojęcia numizmatyczne od A do Z

Niebanalne prezenty na gwiazdkę, z których ucieszy się każdy fan numizmatyki

28 grudnia 2018. Kategoria: Monety kolekcjonerskie, Numizmatyka. Brak komentarzy.

Masz w gronie bliskich osobę, której pasją jest numizmatyka? Jeśli tak, już wiesz, co sprawić jej pod choinkę. Najlepiej sprawdzą się oryginalne monety lub medale – będą idealnym uzupełnieniem każdej kolekcji. Zastanawiasz się, co wybrać? Oto kilka inspiracji, z których możesz skorzystać.

Wybór odpowiednich monet czy medali dla fana numizmatyki nie jest prostym zadaniem – zwłaszcza jeśli sam w tej materii jesteś laikiem. Oto kilka praktycznych wskazówek, które ułatwią podjęcie decyzji.

Jakie monety możesz wybrać?

O numizmatyce z pewnością nie można powiedzieć, że to wąska dziedzina. Monety towarzyszą nam niemal od początków cywilizacji, a wśród nich znajdują się prawdziwe „białe kruki”.

Podstawowy podział uwzględnia monety obiegowe oraz monety kolekcjonerskie. Te pierwsze są standardowymi monetami, które były używane jako środek płatniczy w którymś momencie na przestrzeni dziejów. Te drugie zaś to numizmaty wybijane na specjalne okazje – najczęściej w krótkich seriach i jednorazowo. Co lepiej nadaje się na prezent?

Jeśli myślisz o inwestycji w złote, miedziane lub srebrne monety obiegowe – czeka Cię poważne wyzwanie. Dlaczego? Ponieważ musisz wybrać okaz, który:

  • jest oryginałem, a nie podróbką – a tych pojawia się na rynku (zwłaszcza na azjatyckich serwisach handlowych) całkiem sporo,
  • ma odpowiedni „stan techniczny” – co nadaje mu wartość kolekcjonerską,
  • jest stosunkowo unikalny – najlepiej, by był powiązany ze specyfiką kolekcji osoby obdarowanej,
  • nie znajduje się jeszcze w jej zasobach.

Zdecyduj się więc na nią wyłącznie wówczas, jeśli choć trochę znasz preferencje obdarowywanego.

A co z monetami kolekcjonerskimi? Z nimi jest nieco łatwiej. To produkty okolicznościowe, które możesz kupić prosto u emitenta albo u sprawdzonego dystrybutora – z pierwszej ręki. W ich przypadku możesz po prostu postawić na coś z najnowszej kolekcji. Wówczas zyskasz pewność, że kupisz numizmat, którego bliska Ci osoba nie ma, a który ma wartość kolekcjonerską i symboliczną.

Ciekawe złote monety i więcej – prezentowe inspiracje

Jakie monety możesz wybrać na prezent? Możliwości są niemal niczym nieograniczone, choć warto pamiętać, że unikalne artykuły znikają w bardzo szybkim tempie i z ich zamówieniem trzeba się nierzadko pospieszyć. Możesz rozważyć np. zakup:

  • monet powiązanych ze 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości – to wyjątkowy upominek dla miłośnika historii i tradycji,
  • monet z motywami sztuki, np. tych, w które wplecione są reprodukcje dzieł Matejki czy motywy ludowe – to propozycja dla fanów sztuk pięknej,
  • monety oraz srebrne medale z motywami religijnymi – dla osób głęboko wierzących lub ceniących wyrafinowaną sztukę sakralną,
  • srebrne lub złote medale okolicznościowe wydawane z okazji rozmaitych wydarzeń sportowych – idealne dla miłośników sportu.

Dużą popularnością cieszą się również zestawy rozmaitych monet, a także monety historyczne – te sprzed wieków, które pochodzą ze sprawdzonego źródła.

Jak wybrać? Przejrzyj ofertę sprawdzonego dystrybutora i… zamów to, co inspiruje Cię najbardziej. Osoba, której pasją jest polska numizmatyka, na pewno będzie zadowolona z podarunku!