Numizmatyczne abecadło

Pojęcia numizmatyczne od A do Z

Czym jest numizmatyka? Poznaj definicję i zakres badań

18 maja 2017. Kategoria: Numizmatyka. Brak komentarzy.

Odpowiedź na pytanie czym jest numizmatyka nie jest jednoznaczna. Dla wielu kolekcjonerów monet i medali okolicznościowych pojęcie to oznacza pasję, często pielęgnowaną w rodzinie przez wiele pokoleń. Tak również kojarzy się numizmatyka osobom, które na co dzień się nią nie interesują. Jednak początki numizmatyki, które datuje się na XIV wiek i jej rozkwit w okresie renesansu poza kolekcjonerskim, miały charakter naukowy. Współcześnie wśród wszystkich nauk pomocniczych historii jedną z najważniejszych ról ogrywa właśnie numizmatyka. Monety należą wszak do najtrwalszych i najbardziej interesujących świadectw historii, które łączą nas z dziedzictwem przeszłości. Skarbnica Narodowa jest instytucją, która stawia sobie za cel popularyzację numizmatyki zarówno ze względu na jej wartość historyczną, jak i kolekcjonerską.

Numizmatyka – monety i banknoty w służbie nauki

Chociaż pochodzenie słowa „numizmatyka” do dzisiaj nie zostało jednoznacznie stwierdzone (w grę wchodzi łacina lub greka), nie umniejsza to w żaden sposób jej znaczenia dla badania historii. Wedle definicji numizmatyką nazywamy naukę, która zajmuje się klasyfikowaniem i badaniem monet, banknotów i pozostałych znaków pieniężnych szczególnie pod względem historycznym. Do tak sformułowanej definicji warto dodać jeszcze badanie monet pod względem technicznym i estetycznym.

Skarbnica Narodowa

Zobacz więcej srebrnych monet: https://www.skarbnicanarodowa.pl/srebro/srebrne-monety

Na czym konkretnie polega wkład, jaki w badanie dziejów ludzkości wnosi numizmatyka? Monety dzięki ogromnej trwałości zaliczają się do źródeł historycznych, które jeśli przetrwały do naszych czasów, to z pewnością w niezmienionej formie. W takim sensie stanowią więc bezpośredni pomost pomiędzy współczesnością, a odległymi wiekami, łącznie z czasami starożytności. Monety odnajdywane w różnych częściach świata pomagają historykom badać geograficzny zakres wpływów poszczególnych kultur, które się niemi posługiwały. Ważną rolę w tej kwestii odgrywa datowanie monet, które wspiera naukowców w ustalaniu chronologii procesów historycznych. Z kolei widniejące na monetach wizerunki przybliżają nam obyczajowość, wierzenia i przekonania ich pierwotnych użytkowników.

Numizmatyka jako pasja

Skarbnica Narodowa

Zobacz więcej srebrnych monet: https://www.skarbnicanarodowa.pl/srebro/srebrne-monety

Równolegle, właściwie komplementarnie do nauki pod nazwą numizmatyka, monety i medale okolicznościowe dla zainteresowanych nimi kolekcjonerów funkcjonują jako pasja. Często jest to pasja wielopokoleniowa, przekazywana od dziesięcioleci, a może i wieków z ojca na syna. Prywatne kolekcje, które można tu porównać do zbiorów dzieł sztuki stają się obiektem dumy ich właścicieli, a jednocześnie przyczyniają się do pielęgnowania dziedzictwa historii.

Skarbnica Narodowa

Skarbnica Narodowa to instytucja, która została powołana, by ułatwić Polakom poszerzanie ich własnych kolekcji, a także przybliżyć wartości, jakie reprezentuje numizmatyka. Monety i medale okolicznościowe pochodzące z najbardziej znanych światowych mennic można u nas nabyć bez najmniejszego problemu. Jednocześnie Skarbnica Narodowa dokłada wszelkich starań, by umożliwić Polakom obejrzenie unikalnych na skalę światową eksponatów numizmatycznych, które odwiedzają nasz kraj.

Skarbnica Narodowa

Zobacz więcej złotych monethttps://www.skarbnicanarodowa.pl/zloto/zlote-monety

*****

Skarbnica Narodowa w mediach społecznościowych – kliknij i dowiedz się więcej:

1436967768_facebook_circle_color1436967784_google_circle_color1436967776_twitter_circle_color1443625035_Pinterstt

Tagi: , ,