Numizmatyczne abecadło

Pojęcia numizmatyczne od A do Z

25 rocznica wprowadzenia monety o nominale 1 funta szterlinga

12 kwietnia 2010. Kategoria: Numizmatyka. Brak komentarzy.

Z okazji 25 rocznicy wprowadzenia monety o nominale 1 funt szterlinga Brytyjska Mennica Królewska wyemitowała pamiątkowy zestaw monet – czternastu złotych oraz czternastu srebrnych platerowanych 24-karatowym złotem, o nominale 1 funta. Na Polski rynek wprowadziła je Skarbnica Narodowa.

Pierwszy raz w historii, funta szterlinga wybito 28. października 1489 roku z polecenia króla Henryka VII. Moneta ta, równa 20 szylingom obowiązywała przez kolejne stulecia, aż do objęcia tronu przez Jerzego I. Nowy władca, by uczcić zjednoczenie Korony Anglii i Szkocji, wprowadził nową walutę – suwerena. Następnie w XVIII wieku suweren ustąpił miejsca złotym gwineom, które obowiązywały do wojen napoleońskich.

W 1815 roku, po klęsce Napoleona Bonaparte pod Waterloo i przeprowadzeniu wielkiej reformy walutowej wprowadzono nową monetę złote 20 szylingów. Nadano jej starą nazwę suwerena. Stała się główną monetą świata, podziwianą za swoją dokładność i piękno. Używano jej powszechnie do I Wojny Światowej, kiedy to zastąpiono ją banknotami o nominale 1 funta. Jednak w 1980 roku, na skutek obniżenia siły nabywczej pieniądza, bardziej właściwe było wprowadzenie monety o nominale 1 funta, zamiast banknotów.

Skarbnica Narodowa posiada w swojej ofercie zarówno zestaw 14 monet wykonanych z 22-karatowego złota, jak i zestaw 14 srebrnych monet platerowanych 24-karatowym złotem. Wyjątkowość każdego z zestawów podkreśla fakt ścisłej limitacji każdego z nich. Pierwszy został wyemitowany w liczbie 150 sztuk na cały świat, drugi – w ilości 3000.

Tagi: ,