Numizmatyczne abecadło

Pojęcia numizmatyczne od A do Z

Monety, które zmieniły świat – najpopularniejsze dzieła sztuki menniczej

19 lutego 2019. Kategoria: Monety kolekcjonerskie, Srebrne monety, Złote monety. Brak komentarzy.

Numizmatyka to wyjątkowe hobby, które łączy fascynację tradycją i historią z miłością do sztuki użytkowej. Prawdziwi pasjonaci na elementy swoich kolekcji spoglądają niczym na dzieła malarstwa czy rzeźby. Nie ma w tym nic dziwnego – zarówno złote monety, jak i srebrne medale oraz inne numizmaty zaskakują swoją oryginalnością. Zobacz te, które przykuły uwagę całego świata w ostatnich latach.

Na początek warto wspomnieć o tym, że monety kolekcjonerskie prezentują sobą zupełnie inną klasę niż te produkowane na potrzeby obiegu pieniężnego. Dzieje się tak dlatego, że powstają głównie dla walorów estetycznych i sentymentalnych. A to oznacza, że ich projektanci, jak również mennice, mogą sobie pozwolić na nutkę kreatywności oraz przełamanie schematów. A które monety prezentują się najciekawiej? Warto przyjrzeć się wytworom kilku cenionych na całym świecie mennic – to one wyznaczają obecnie standardy estetyczne i jakościowe.

CIT oraz B.H. Bayer Mint

CIT to luksemburska firma, której specjalnością jest projektowanie monet kolekcjonerskich. B.H. Bayer Mint to zaś niemiecka mennica, z którą designerzy z Luksemburga bardzo chętnie współpracują w ostatnich latach. Efekty tej kolaboracji są spektakularne. Wystarczy wspomnieć niezwykłą kolekcję monet „Tiffany Art”, która są inspirowane najbardziej znanymi budynkami na świecie. Powstające od 2004 roku srebrne monety to małe dzieła sztuki, które łączą klasyczną stylistykę z nowoczesnymi technologiami bicia monet. Pożądane w każdej kolekcji numizmatyka.

Monety i medale wybijane w Polsce

Tak, tak! Polska numizmatyka również ma bardzo wiele do zaoferowania światu! Powstające w Warszawie monety oraz banknoty obiegowe to nie wszystko. Znacznie bardziej intrygujące są złote medale oraz monety, wykonane także z innych kruszców, o wartości kolekcjonerskiej. Wystarczy wspomnieć o wydanej w 2011 roku monecie kolekcjonerskiej „Krzysztof Komeda”, która jest częścią kolekcji „Historia Polskiej Muzyki Rozrywkowej”. Ten numizmat został nagrodzony w konkursie „International Prize Vicenza Numismatica 2011”.

Royal Canadian Mint

Narodowa mennica kanadyjska niejednokrotnie zaskakuje wydawanymi przez siebie monetami kolekcjonerskimi. Projektanci zza Atlantyku lubią wychodzić poza ramki i tworzą projekty inspirowane również aktualną kulturą popularną. Dobry przykład to kolekcje inspirowane serią filmów „Star Trek”, ale i „Looney Tunes”, na których można było znaleźć dobrze znane (nie tylko) dzieciom wizerunki Strusia Pędziwiatra i Kojota. Na uwagę zasłuugją też spektakularne monety prezentujące przyrodę Kanady – np. ta z wizerunkiem trójwymiarowego wieloryba.

W tym kontekście warto także wspomnieć o inspirowanych światem „Gwiezdnych Wojen” monetach wydanych przez New Zealand Mint czy przepiękne numizmaty wydawane przez australijską mennicę w Perth. Te ostatnie zachwycają nietuzinkowym kształtem – świąteczna moneta w kształcie gwiazdy? Dla specjalistów z Australii nie ma rzeczy niemożliwych!

To, że obecnie powstają tak wyszukane numizmaty, niejednokrotnie wielokolorowe, świadczy o rozwoju technik bicia monet. I rzeczywiście, w najlepszych mennicach tradycyjna precyzja oraz rzemieślniczy kunszt łączą się z zaawansowaną technologią. Tak właśnie powstają artefakty, które po prostu trzeba mieć w swojej kolekcji!