Numizmatyczne abecadło

Pojęcia numizmatyczne od A do Z

Masz imponującą kolekcję monet? Sprawdź, gdzie możesz pokazać ją innym!

12 stycznia 2019. Kategoria: Monety kolekcjonerskie, Numizmatyka, Srebrne monety, Złote monety. Brak komentarzy.

Numizmatyka to hobby, które w ostatnim czasie stało się bardzo popularne i coraz więcej osób w różnym wieku zaczyna zbierać monety kolekcjonerskie. Na początku ukrywamy zbiory w klaserach i albumach, ale kiedy kolekcja się rozrasta i możemy pochwalić się unikatowymi okazami zaczynamy myśleć o tym, gdzie ją pokazać.

Kolekcjonując złote monety najwięcej satysfakcji sprawiamy sami sobie, jednak nic tak nie cieszy, jak podziw drugiego kolekcjonera. Dlatego z przyjemnością i dumą bierzmy udział w wydarzeniach dla numizmatyków. Oficjalne wydarzenia najczęściej organizowane są na skalę międzynarodową, można więc nie tylko pokazać swoje zdobycze, ale również zobaczyć zbiory innych i nabyć okazy, o które trudno na rodzimym rynku. Polska numizmatyka jest niezwykle efektowna, dzięki czemu z pewnością znajdziemy grono zainteresowanych naszą kolekcją. Gdzie wybrać się, aby zaprezentować srebrne monety i złote medale?

 

Targi dla kolekcjonerów

Najpopularniejszym miejscem do zaprezentowania swoich zbiorów są targi. Bez względu na to czy kolekcjonujesz złote czy srebrne medale, monety okolicznościowe czy obiegowe, z okresu dwudziestolecia międzywojennego czy współczesne, targi to miejsce, w którym warto się pojawić. W Polsce jedne z największych targów to Monety Expo Warsaw, które gromadzą setki kolekcjonerów z kraju i ze świata. Wydarzenie organizowane jest przez Polskie Biuro Numizmatyczne. Taka okazja do rozmów, pokazania swojej kolekcji oraz przyjrzenia się innym zbiorom jest tylko raz w roku. Na targach można wymienić się doświadczeniami, poznać innych kolekcjonerów, porozmawiać z ludźmi, którzy dzielą nasza pasję.

 

Giełdy kolekcjonerskie

Dobrą okazją do zaprezentowania swojej kolekcji są giełdy kolekcjonerskie, na których można się wystawić, to także sposób na nawiązanie kontaktów, poznanie innych kolekcjonerów, uzyskanie cennych porad. Na giełdę kolekcjonerską wybrać się można nie tylko do Warszawy, ale także do Poznania czy Opola. Z pewnością skierowana do kolekcjonerów, hobbystów i ludzi z pasją będzie każda impreza, której patronują Towarzystwa Numizmatyczne. Na miejscu obecni są zarówno początkujący, jak i zaawansowani zbieracze, eksperci oraz miłośnicy przedmiotów z duszą oraz wyjątkową historią.

 

Prywatne wydarzenia

Aby zaprezentować kolekcję swoich monet lub medali nie musimy brać udziału w ogólnopolskim wydarzeniu. Możemy zorganizować wystawę samodzielnie, np. z grupą innych kolekcjonerów. To doskonała okazja do wymiany doświadczeń, zadawania pytań, rozwiewania wątpliwości. Warto także spróbować nawiązać kontakt z instytucjami publicznymi, które mogą być zainteresowane zorganizowaniem kameralnej wystawy: biblioteki, muzea czy domy kultury. To doskonała okazja nie tylko do tego, aby pokazać swoje zbiory, ale także opowiedzenia o nich i przekazania bakcyla kolejnym osobom.