Numizmatyczne abecadło

Pojęcia numizmatyczne od A do Z

Jaki wpływ mają masowe emigracje na numizmatykę?

21 stycznia 2019. Kategoria: Monety kolekcjonerskie, Polska numizmatyka, Srebrne medale, Srebrne monety, Złote medale, Złote monety. Brak komentarzy.

Numizmatyka stanowi hobby, którym zajmuje się wiele osób na całym świecie. Zbieranie cennych monet – zarówno tych obiegowych, jak i kolekcjonerskich – to zajęcie, dzięki któremu można wiele dowiedzieć się o historii i tradycji, a także trendach w sztuce. Co ciekawe, na popularność osiąganą przez  poszczególne monety kolekcjonerskie mają wpływ zjawiska takie jak emigracja.  Dlaczego tak się dzieje?

Wartość, jaką uzyskują na aukcjach złote medale, monety czy inne numizmaty sięga często niebotycznych kwot. 135Dobrym przykładem jest 100dukatowa moneta która została sprzedana za ponad  2,1 miliona dolarów amerykańskich. Warto jednak pamiętać, że na cenę oraz popularność wpływ ma nie tylko unikalność danego numizmatu i wartość kruszcu. Istotną rolę odgrywa również sentyment. To jeden z powodów, dla którego polska numizmatyka przeżywa w ostatnich latach prawdziwy renesans.

Numizmatyka a emigracja – jaka jest zależność?

Osoby, które pasjonują się numizmatyką, patrząc na srebrne medale czy złote monety, widzą coś więcej niż środek płatniczy. Rozumieją, że za nim kryją się określone wartości oraz niesamowita historia – często związana właśnie z krajem, z którego wyemigrowali. Wiek dwudziesty, ale i początek wieku dwudziestego pierwszego, to czas, w którym wielu Polaków opuściło kraj. Ich nowym miejscem zamieszkania stał się choćby zachód Europy, Stany Zjednoczone, Kanada czy tak odległe kraje jak Australia. Mimo, że znajdują się daleko od kraju, nadal (a może jeszcze bardziej niż wcześniej) pasjonują się kulturą i tradycją polską.  Właśnie monety – zarówno kolekcjonerskie, jak i obiegowe – stają się ważnym, ojczystym akcentem w nowym otoczeniu. Dlatego właśnie polskie numizmaty cieszą się dziś ogromną popularnością, a ich wartość kolekcjonerska wzrasta z roku na rok.

Jakie polskie numizmaty cieszą się popularnością?

W cenie są np. złote i srebrne monety sprzed setek lat – na przykład te z czasów Kazimierza Wielkiego czy Zygmunta III Augusta, posiadające dodatkowo wysoką wartość historyczną. Zdarza się także że niektórzy darzą sentymentem monety z czasów PRL. Rynek jest też otwarty na wszelkie nowości numizmatyczne. Chodzi na przykład o srebrne i złote medale okolicznościowe wybijane współcześnie dla uczczenia ważnych rocznic i specjalnych okazji. To wyjątkowe numizmaty, upamiętniające zarówno dawne dzieje, jak i najnowsze wydarzenia, stając się międzypokoleniowym łącznikiem. Dlatego też chętnie sięgają po nie również emigranci – zwłaszcza że zakupu można dziś dokonać bez przyjeżdżania do Polski. Transakcja może się odbyć online.

W jaki sposób zmieni się polski rynek numizmatyczny w przyszłości? Trudno powiedzieć. Niemniej jednak, zauważa się, że zainteresowanie kolekcjonowaniem monet nie spada, a rośnie. Trend ten może się więc utrzymać. Warto to śledzić i… dołączyć do grona fanów historii pieniądza i nie tylko. W końcu monety i medale, które dziś są absolutnymi nowościami za kilka czy kilkadziesiąt lat nabiorą historycznego znaczenia.