Numizmatyczne abecadło

Pojęcia numizmatyczne od A do Z

Na co zwrócić uwagę, wybierając monetę na prezent?

29 grudnia 2018. Kategoria: Monety kolekcjonerskie, Numizmatyka, Srebrne monety, Złote monety. Brak komentarzy.

Szukasz wyjątkowego prezentu na gwiazdkę, urodziny czy inną ważną okazję? Dobrym pomysłem będzie inwestycja w monetę lub inny numizmat. To unikatowy prezent, który spodoba się zarówno miłośnikom oryginalnego designu, jak też historii. Jeśli jednak zależy Ci na tym, aby prezent był udany, zwróć uwagę na to, co i gdzie kupujesz. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci podjąć właściwą decyzję.

Jak wybrać monetę na prezent? Czy powinna to być moneta obiegowa sprzed lat, a może warto postawić na monety kolekcjonerskie niemal prosto z mennicy?

Dla kogo kupujesz monetę?

Wybór monety uzależnij przede wszystkim od tego, komu dedykujesz swój prezent. Przyjrzyj się zainteresowaniom osoby, z myślą o której przeglądasz srebrne monety czy medale.

Przykładowo:

  • miłośnikowi historii spodoba się autentyczna moneta z przeszłości, np. kopiejka łezkowa z Władysławem IV emitowana w latach 1610-1612, po zdobyciu Moskwy przez króla polski;
  • fanowi Orientu mogą się spodobać stare srebrne lub złote monety ze Wschodu – np. Ga-den Thangka – historyczna moneta z Tybetu,
  • osobie, która wagę przywiązuje do astrologii i horoskopów spodobają się personalizowane monety ze znakami zodiaku,
  • fanowi sportu mogą spodobać się srebrne medale wybijane z okazji ważnych wydarzeń sportowych.

To tylko kilka przykładów i inspiracji, które możesz wykorzystać.

Jakość ma znaczenie

Wartość mają przede wszystkim oryginalne monety – te, które powstały w profesjonalnych mennicach i były stosowane w obiegu płatniczym lub zostały wydane na specjalne okoliczności. Jeśli zależy Ci na tym, aby wybrane przez Ciebie złote medale czy inne numizmaty miały wartość kolekcjonerską i „duszę” – zapomnij o tanich podróbkach „made in China”. Choć w azjatyckich serwisach zakupowych można znaleźć rozmaite monety, w rzeczywistości nie odzwierciedlają one klasy i jakości oryginałów. Lepiej więc zainwestować w numizmat z legalnego obiegu i sprawdzonego źródła. Otrzymasz go najczęściej w eleganckim pudełku – wraz z certyfikatem autentyczności i materiałami informacyjnymi. To wszystko podnosi wartość prezentu i nadaje mu elegancji.

Postaw na unikatowość

Najciekawsze monety i medale, oferuje polska numizmatyka (i nie tylko) to modele unikatowe, które są ewenementem na skalę światową. To dlatego tak dużym zainteresowaniem cieszą się monety okolicznościowe – wybijane w krótkich seriach. Szczególną uwagę warto zwrócić na te z dziełami sztuki malarskiej, wykonywane specjalnymi technikami (z uwzględnieniem druku cyfrowego). W wyjątkowy sposób łączą magię, którą wyróżnia się numizmatyka, z urokiem sztuk pięknych. Ale uwaga! Krótkie serie i ekskluzywny charakter sprawiają, że jeśli chcesz zamówić kolekcjonerskie modele, musisz się pospieszyć i trzymać rękę na pulsie. Na rynku pierwotnym będą dostępne wyłącznie przez krótki czas. A tylko kupując je w ten sposób, masz pewność, że zamawiasz oryginalny produkt.

Świat monet oraz medali może dostarczyć wielu inspiracji prezentowych. Odkryj go – może pierwsze zakupy będą dla Ciebie początkiem nowej, wyjątkowej pasji?