Srebrna moneta na 150-lecie Kanady
17 stycznia 2017. Kategoria: Srebrne monety. Brak komentarzy.
Kanada to państwo Ameryki Północnej rozciągające się od Oceanu Atlantyckiego na wschodzie do Oceanu Spokojnego na zachodzie i Oceanu Arktycznego na północy. Pod względem powierzchni jest drugim największym państwem świata, co do liczby ludności zajmuje dopiero 36. pozycję. Słynie przede wszystkim z dwujęzyczności – oficjalne języki to angielski oraz francuski, przyjaznego nastawienia mieszkańców oraz z pięknej, dzikiej przyrody. To właśnie z nią związane są najbardziej rozpoznawalne symbole tego kraju – między innymi gęś kanadyjska. Ten wyjątkowy ptak został upamiętniony na srebrnej monecie wybitej z okazji 150-lecia powstania tego północnoamerykańskiego kraju.
Historia kanadyjskiej ziemi
Od tysięcy lat rozległe obszary dzisiejszej Kanady zamieszkiwały plemiona Indian oraz Inuitów. Najprawdopodobniej pierwszymi Europejczykami, którzy dotarli do wybrzeży Kanady, byli wikingowie, którzy na krótko osiedlili się na północnym krańcu Nowej Fundlandii około 1000 roku. Pod koniec XV wieku do terenów tych zaczęli docierać także Anglicy i Francuzi. Początkowo terytoria Kanady stanowiły bogate źródło futer, które szybko stały się cennym przedmiotem wymiany handlowej. O kontrolę nad handlem toczyły się nawet walki Anglików z Francuzami i Indianami. Następne lata przyniosły jeszcze szerzej zakrojoną ekspansję – zarówno Anglicy, jak i Francuzi tworzyli kolejne kolonie wzdłuż atlantyckiego wybrzeża.
Zobacz więcej srebrnych monet: https://www.skarbnicanarodowa.pl/srebro/srebrne-monety
W XVIII wieku, kiedy powstały Stany Zjednoczone Ameryki, północne prowincje nadal były zależne od Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii oraz Francji. W 1867 roku cztery kolonie wchodzące w skład Brytyjskiej Ameryki Północnej: Ontario, Quebec, Nowa Szkocja i Nowy Brunszwik uchwaliły Konfederację Kanady. Tym samym zostało powołane do życia nowe państwo – Kanada. Ostatnie więzi zależności z Wielką Brytanią zostały zerwane dopiero Ustawą o Kanadzie z 1982 roku. Mimo to, do dziś Kanada jest monarchią konstytucyjną, której oficjalną głową jest brytyjska królowa Elżbieta II.
Symbol dziewiczej przyrody kraju
Powodem do dumy dla mieszkańców Kanady jest przede wszystkim dziewicza przyroda. Na terenie kraju dominują bujne lasy iglaste, zajmujące w sumie obszar aż 310 milionów hektarów. Stanowią one niezwykle rozbudowany ekosystem z licznymi gatunkami roślin i zwierząt. Kanadyjczycy słyną z tego, że chronią swoje naturalne bogactwa – aż 9% obszaru lądowego znajduje się pod ochroną. 44 parki narodowe są domem dla takich zwierząt jak: niedźwiedzie, łosie, czy karibu. O zamiłowaniu Kanadyjczyków do przyrody świadczy także miejsce, jakie zajmują przedstawiciele fauny i flory w symbolice państwowej. Najbardziej rozpoznawalnym z nich jest bez wątpienia liść klonowy, umieszczony we fladze. Do zwierzęcych reprezentantów Kanady należy zaliczyć bobra oraz gęś kanadyjską. Ta ostatnia stała się bohaterką wyjątkowej emisji monet, upamiętniającej 150-lecie powstania państwa.
Zobacz więcej srebrnych monet: https://www.skarbnicanarodowa.pl/srebro/srebrne-monety
Srebrna moneta na 150-lecia Kanady
Ten kultowy kanadyjski symbol został uwieczniony w aż 5 uncjach czystego srebra próby 999/1000. Rewers srebrnej monety ukazuje sylwetkę gęsi kanadyjskiej w locie. Precyzyjne grawerowanie nadaje jej wizerunkowi dynamicznego charakteru – ptak sprawia wrażenie, jakby machał skrzydłami. Selektywne uszlachetnienie złotem powoduje, że sylwetka gęsi pięknie kontrastuje ze srebrnym tłem. Daty 1867-2017 wybite na rewersie podkreślają jubileuszowy charakter tej srebrnej monety. Awers przedstawia królową Elżbietę II z profilu. Światowa limitacja tej wyjątkowej srebrnej monety to zaledwie 2150 egzemplarzy!
*****
Skarbnica Narodowa w mediach społecznościowych – kliknij i dowiedz się więcej: