Numizmatyczne abecadło

Pojęcia numizmatyczne od A do Z

Srebra droga do kolejnych rekordów

11 lutego 2011. Kategoria: Numizmatyka. Brak komentarzy.

Cena srebra w zeszłym roku osiągała rekordy, w 2011 roku wedle prognoz nadal będzie rosnąć. W 2010 roku cena srebra wzrosła o 83 proc.

Srebro na przestrzeni wieków często otaczane było aurą mistycyzmu. Inkowie, oczarowani chłodnym blaskiem srebra, nazywali je „łzami księżyca”. Znane jest od czasów starożytnych, obok złota i platyny, jest jednym z najbardziej pożądanych kruszców na świecie. Jest łatwe do obróbki, plastyczne i ma dużą odporność na korozję. W przyrodzie występuje zarówno w stanie wolnym, jak i w minerałach i rudach. Meksyk jest jednym z największych światowych ośrodków wydobycia tego szlachetnego metalu.

Już w starożytności używano go do wyrobu monet, ozdób i biżuterii. Zachowane srebrne zabytki z terenu Mezopotamii i Egiptu liczą kilka tysięcy lat. Pierwsze monety (VII w.p.n.e.) wykonane były z elektronu – naturalnego stopu złota ze srebrem.

W średniowieczu srebro stanowiło podstawowy kruszec, z jakiego korzystały mennice. O jego wartości może świadczyć fakt dość powszechnego procederu obcinania brzegów monet w tym okresie. Uzyskane skrawki srebra były traktowane również jako środek płatniczy.

Wydobycie srebra miało bardzo duży wpływ na gospodarkę. Zaprzestanie działalności wydobywczej w poł. XII wieku, na skutek zalania kopalń w górach Harzu, największego ośrodka wydobycia tego kruszcu, było jedną z przyczyn stagnacji Europy. Dopiero odkrycie nowych, bardzo dużych złóż w rejonie Kutnej Hory w Czechach, stanowiło jeden z czynników umożliwiających rozwój gospodarki.

Tagi: ,