Numizmatyczne abecadło

Pojęcia numizmatyczne od A do Z

Czy warto decydować się na zakup numizmatów na raty?

23 stycznia 2019. Kategoria: Monety kolekcjonerskie, Polska numizmatyka, Srebrne medale, Srebrne monety, Złote medale, Złote monety. Brak komentarzy.

Kolekcjonowanie monet to hobby, które dla wielu stało się życiową pasją. Historia, jaką kryją w sobie zarówno złote monety sprzed setek lat, jak i symbolika współcześnie wydawanych numizmatów, mogą pasjonować. Trzeba jednak pamiętać, że numizmatyka może być dość kosztownym hobby. Pytanie więc: czy warto decydować się na to, aby numizmaty kupować na raty? Zobacz „za” i „przeciw”.

To, ile kosztują srebrne monety czy złote medale kolekcjonowane przez numizmatyków, jest uzależnione od wielu czynników. Sporo zależy od samego kruszcu, z którego powstały numizmaty (inną wartość mają złote monety, a inną srebrne medale okazjonalne), a także od ich wieku i historii, dostępności (lub unikatowości) czy kondycji. O ile łatwo dostępne monety można kupić za niewielkie sumy pieniędzy, o tyle prawdziwe białe kruki mogą kosztować naprawdę sporo. Dlatego niejedna osoba, którą pasjonuje zagraniczna czy polska numizmatyka, staje przed dylematem: kupić wymarzoną monetę na raty czy… wstrzymać się?

Co przemawia na „nie”?

Zacznijmy od wad zakupu monet na raty. Jest ich relatywnie niewiele, ale trzeba je wziąć pod uwagę w procesie podejmowania decyzji. Chodzi o to, że zakup na raty:

  • przekłada się na wyższy finalny wydatek na zakup numizmatu – do kosztu jego nabycia dochodzą bowiem również odsetki i prowizja z tytułu udzielenia kredytu przez bank,
  • „blokuje” Twoje możliwości kredytowe – jeśli więc zechcesz w krótkim czasie wziąć kolejną pożyczkę, możesz mieć większe trudności z jej uzyskaniem,
  • powoduje, że zaciągasz zobowiązania finansowe – zrób to więc wyłącznie wówczas, gdy masz pewność, iż stać Cię na spłatę kolejnych rat.

Dlaczego opłaca się kupi numizmaty na raty?

Pamiętając o wadach i ryzykach związanych z zakupem numizmatów na raty, warto spojrzeć na korzyści z podjęcia takiej decyzji. Są one znaczące. A to dlatego, że:

  • wartościowe numizmaty to rzadkie okazy – szansa na ich nabycie może się po prostu nie powtórzyć, jeśli nie podejmiesz szybko decyzji. Tak dzieje się na przykład, gdy w grę wchodzą nietypowe srebrne monety z odległych czasów czy unikatowe monety kolekcjonerskie, nawet te sprzed kilku lat,
  • zyskasz szansę na poszerzenie swojej kolekcji o wyjątkowe artefakty – ich wartość sentymentalna (i nie tylko) może tylko wzrosnąć,
  • koszty rat są stosunkowo niewielkie, a Ty nie tracisz okazji do uzyskania eksponatów i niesamowitej historii.

Właśnie dlatego zakup numizmatów na raty cieszy się coraz większą popularnością. Warto też zaznaczyć, że uzyskanie kredytowania jest stosunkowo łatwe.

Wniosek? Brak gotówki na zakup numizmatu wcale nie musi Cię powstrzymywać. Zakup na raty może być rozsądną inwestycją – zwłaszcza, jeżeli masz szansę nabyć jakiś wyjątkowy numizmat. Przyjrzyj się zatem tej opcji i podejmij świadomą decyzję. Być może to właśnie raty będą najlepszym rozwiązaniem także dla Ciebie?