Sposoby na pozbycie się części zbiorów – Allegro, Facebook, fora internetowe
28 stycznia 2019. Kategoria: Monety kolekcjonerskie, Polska numizmatyka, Srebrne medale, Srebrne monety, Złote medale, Złote monety. Brak komentarzy.
Numizmatyka jest Twoją pasją, ale zauważyłeś, że kolekcja, którą zebrałeś, stała się zbyt rozległa? A może, poszerzając wiedzę o numizmatach, zdecydowałeś, że części dawnych zbiorów po prostu warto się pozbyć – choćby dlatego, aby zrobić miejsce na nowe okazy? Jeśli tak, zobacz, w jaki sposób możesz dokonać ich sprzedaży. To prostsze niż myślisz.
Choć niewtajemniczonym może się wydawać, że zbieranie monet jest hobby niszowym, polska numizmatyka ma się naprawdę dobrze, a fanów monet przybywa z roku na rok. To dobra wiadomość, jeśli w Twojej kolekcji znajdują się złote czy srebrne medale, które chciałbyś przekazać w dobre ręce. Możesz to zrobić na kilka sposobów.
Zanim wystawisz numizmaty na sprzedaż…
… upewnij się, że dobrze je wyceniłeś. Choć wartość pieniężna, jaką mają srebrne monety czy medale, nie jest clou zbierania numizmatów, gdy przystępujesz do sprzedaży, ma ogromne znaczenie. W jaki sposób dokonać wyceny? Możesz na przykład:
- zajrzeć do prasy branżowej – wiele magazynów numizmatycznych zawiera aktualne (orientacyjne) cenniki, które pozwolą Ci się rozeznać w temacie,
- wybrać się do specjalistycznego antykwariatu lub sklepu numizmatycznego i poprosić o profesjonalną wycenę,
- przejrzeć wątki na forach numizmatycznych.
Pamiętaj, że sama wartość numizmatu zależy nie tylko od jego wartości nominalnej czy wieku, ale także od jego stanu zachowania oraz rzadkości. Dlatego wszystkie te czynniki należy wziąć pod uwagę w trakcie dokonywania wyceny.
Sprzedaż online – jak to działa?
Niepotrzebne Ci już numizmaty najszybciej i najwygodniej sprzedasz przez Internet. Tak łatwiej Ci będzie dotrzeć do szerokiego grona potencjalnych klientów, którzy podzielają taką pasję. Oto, jakie opcje stoją przed Tobą.
Allegro lub OLX
Popularne portale aukcyjne to doskonałe miejsce na pozbycie się części kolekcji. Wystawienie monety kolekcjonerskiej czy medalu w serwisie zajmie Ci kilka minut, a prowizja od sprzedaży jest relatywnie niewielka. Upewnij się jednak, że wykonasz dobre zdjęcie artefaktów, które chcesz sprzedać oraz umieścisz precyzyjny opis – ta rada dotyczy również sprzedaży innymi kanałami.
Choć Facebook to przede wszystkim portal społecznościowy, i tu możesz znaleźć zainteresowanych zakupem Twojej kolekcji. Jak szukać? Najlepiej na grupach tematycznych, których w tym serwisie przybywa z roku na rok. Zapisz się do grup poświęconych numizmatyce i tam opublikuj swoje ogłoszenie o sprzedaży. Użytkownicy będą je udostępniać, a dzięki temu szybko dotrze ono do zainteresowanego klienta.
Fora specjalistyczne
To na nich znajdziesz najwięcej fanów numizmatów, którzy będą „w temacie” – oznacza to, że zrozumieją, jaką wartość mają prezentowane im srebrne medale, złote monety czy inne elementy kolekcji. Możesz tu też oczekiwać wielu pytań od potencjalnych kontrahentów, które doprecyzują stan numizmatów, które chcesz sprzedać, ale i… dobrych warunków transakcji.
A co zrobić ze środkami, które uzyskasz po „przewietrzeniu kolekcji”? Dobry numizmatyk nie zawaha się, aby uzupełnić swoje zbiory o nowe, ekscytujące monety czy złote medale – na przykład okolicznościowe, które są wybijane również w polskich mennicach.