Numizmatyczne abecadło

Pojęcia numizmatyczne od A do Z

Cuda na monetach

18 lipca 2013. Kategoria: Numizmatyka. Brak komentarzy.

7 Nowych Cudów Natury uwieczniono na monetach w kolekcji „Cuda Przyrody”. To siedem miejsc, które zwyciężyły w ogólnoświatowym głosowaniu. W Polsce kolekcja niezwykłych numizmatów jest dostępna w Skarbnicy Narodowej.


11 listopada 2011 po zaciętej, trzyletniej rywalizacji ogłoszono wyniki konkursu, który elektryzował cały Świat. Wzięło w nim udział ponad 400 miejsc z około 200 krajów świata, w tym m.in. nasze Mazury. Reprezentant Polski znalazł się w finałowej 14, ale do ostatecznej wygranej niestety niewiele zabrakło. Zwycięzcami plebiscytu okazały się takie miejsca jak: Amazonia, Zatoka Ha Long, wodospad Iguaçu, wyspa Jeju, Park Komodo, Park Narodowy Rzeki Podziemnej Puerto Princesa i Góra Stołowa.

– „Każda z siedmiu monet przedstawiających cuda natury wykonana jest w srebrze wysokiej próby 925/1000. Przy ich produkcji zastosowano nowoczesną technologię selektywnego tampondruku, która pozwala jeszcze bardziej uwydatnić efektowność prezentowanych miejsc. Dodatkowo prostokątny kształt monet podkreśla wyjątkowy charakter kolekcji, której limitacja wynosi tylko 4000 egzemplarzy na cały świat” – mówi Adam Zieliński, dyrektor zarządzający Skarbnicy Narodowej.

Dzięki monetom możemy przeżyć pasjonującą podróż po najpiękniejszych zakątkach naszej planety. Pierwszy numizmat to Las Deszczowy Amazonii. Jest on przedstawiony w sposób bardzo realistyczny i wiernie pokazuje piękno puszczy przy brzegu największej rzeki świata. Podobnie jest w przypadku pozostałych monet, które prezentują najbardziej charakterystyczne cechy danego miejsca.

Motywy przyrodnicze cieszą się wśród kolekcjonerów ogromną popularnością. Takie monety posiadają nie tylko ogromną wartość kolekcjonerską, ale są również świetną pamiątką.

Specyfikacja kolekcji:

Jakość: Najwyższa jakość mennicza – stempel lustrzany
Metal: Srebro próby 925/1000
Masa: 20 g
Rozmiar: 27 x 47 mm
Nominał: 5 dolarów
Rok emisji: 2013
Emitent: Republika Palau
Zdobienie: Tampondruk
Limitacja: 4000 kolekcji na świecie

 

Tagi: , , , ,