Numizmatyczne abecadło

Pojęcia numizmatyczne od A do Z

Unikalną monetę obejżało 2,5 tys. osób

3 kwietnia 2012. Kategoria: Numizmatyka. Brak komentarzy.

Jeden z egzemplarzy monety Double Eagle 1933, w 2002 r. został sprzedany na aukcji za 7,6 milionów dolarów. Na wystawie w Warszawie wystawiony został z kolei egzemplarz tej legendarnej monety należący do zbiorów Smithsonian Institution. 16-17 marca tę drogocenną monetę można było zobaczyć w warszawskim Muzeum Rzeźby w Królikarni.

Zobaczyć tak cenną monetę na własne oczy chcieli nie tylko numizmatycy. Double Eagle z 1933 r. to prawdziwy skarb narodowy Ameryki. Kolekcjonerzy na jej widok wstrzymują oddech, a historycy nazywają ją legendą amerykańskiej waluty.

Po raz pierwszy moneta dwudziestodolarowa została wybita przez Mennicę Stanów Zjednoczonych w 1850 r. Nazwano ją Double Eagle – Liberty Head. Wybijanie monet Double Eagle, z nowym motywem, rozpoczęło się w 1907 roku. Inicjatorem przedsięwzięcia był Theodore Roosevelt, dwudziesty szósty prezydent Stanów Zjednoczonych, który zapragnął stworzyć monetę godną amerykańskiej potęgi, nawiązującą do największych cywilizacji starożytnego świata. Autorem projektu jest jeden z najsławniejszych rzeźbiarzy USA – Augustus Saint-Gaudens.

W 1933 r. wybito prawie pół miliona monet Double Eagle. Do czasów współczesnych zachowało się tylko 13 sztuk. Cała reszta została przetopiona jeszcze przed wprowadzeniem do obiegu. W formie złotych sztabek umieszczono je w skarbcu Fort Knox – wszystko po to aby Stany Zjednoczony mogły podźwignąć się z Wielkiego Kryzysu. Obecnie tylko jeden Double Eagle jest w posiadaniu prywatnego właściciela, reszta znanych egzemplarzy należy do rządu USA. Agenci Secret Service śledzą wszelkie doniesienia o ewentualnym pojawieniu się kolejnych egzemplarzy Double Eagle i gotowi są ścigać każdy znaleziony egzemplarz.

Warszawska wystawa to część tournée po Europie, które rozpocznie się 3 marca 2012 r. w Wielkiej Brytanii. Monetę można było podziwiać m.in. w Londynie, Dublinie, Brukseli i Pradze. Organizatorem wydarzenia jest Samlerhuset Group BV – częścią tej międzynarodowej grupy jest Skarbnica Narodowa.

Więcej informacji na www.double-eagle.pl

Tagi: , , , , ,