Numizmatyczne abecadło

Pojęcia numizmatyczne od A do Z

Polacy w II Wojnie Światowej – Kolekcja srebrnych medali w hołdzie bohaterom II wojny światowej

26 marca 2010. Kategoria: Numizmatyka. Brak komentarzy.

W związku z 70. Rocznicą wybuchu II wojny światowej, Skarbnica Narodowa ma zaszczyt przedstawić kolekcję medali upamiętniających udział Polaków w wydarzeniach II wojny światowej. Zaprojektował ją jeden z najbardziej cenionych projektantów monet w Polsce. Medale zostały wybite w najwyższej jakości menniczej, tzw. stemplem lustrzanym, w czystym srebrze 999/1000.

Na polski wkład w zwycięstwo aliantów składa się ogromna liczba bitew na lądzie, w powietrzu i na morzu oraz potyczek partyzanckich. Niniejsza kolekcja to hołd dla bohaterów tamtych dni i próba ocalenia od zapomnienia wydarzeń z nieodległej przeszłości.

Pierwszy medal w kolekcji – „Bitwa nad Bzurą” upamiętniającego największą i praktycznie jedyną operację ofensywną Wojska Polskiego w kampanii wrześniowej 1939 roku. Na awersie pierwszego medalu, obok sceny batalistycznej przedstawiającej epizod bitwy, znajduje się popiersie twórcy planu uderzenia siłami Armii Poznań i Armii Łódź na wojska niemieckie gen. dyw. Tadeusza Kutrzeby. Rewers przedstawia Orła Białego ze sztandaru międzywojennego pułku Wojska Polskiego umieszczony na tle Krzyża Walecznych i tytułu serii „Polacy w II Wojnie Światowej” oraz symboliczne przedstawienie działań wojennych.

Kolejne medale w kolekcji upamiętniają wydarzenia i osoby, które odegrały najistotniejszą rolę w historii tego okresu. Będą wśród nich między innymi Obrona Warszawy, Bitwa o Anglię, Monte Cassino czy Powstanie Warszawskie.

Tagi: , , , ,