Numizmatyczne abecadło

Pojęcia numizmatyczne od A do Z

Liść klonowy w czystym srebrze

12 marca 2015. Kategoria: Numizmatyka. Brak komentarzy.

Kanada powszechnie kojarzy się z liściem klonowym. Jednak na fladze narodowej symbol ten znajduje się stosunkowo od niedawna. Właśnie obchodzona jest 50. rocznica ustanowienia flagi z owym symbolem. Z tej okazji została wyemitowana wyjątkowa kolekcja srebrnych monet z liściem klonowym na rewersie. Unikatowe zestawy pięciu monet są częścią serii „Liść klonowy 2015”.

 

srebnre

Monety zostały wyemitowane dla upamiętnienia półwiecza, które minęło od oficjalnego zaprezentowania flagi Kanady na Parliament Hill w Ottawie. Zostały wybite w czystym srebrze próby 999/1000, w najwyższej jakości menniczej. Ich rewersy przedstawiają liść klonowy, symbol Kanady. Na jednej z pięciu monet został on pokryty czerwoną emalią, co stanowi nawiązanie do kolorystyki omawianej flagi. Z kolei na awersach widnieje wizerunek brytyjskiej królowej Elżbiety II. Światowa limitacja tego wyjątkowego zestawu to zaledwie 9999 sztuk, a jego emitentem jest Kanadyjska Mennica Królewska, której produkty cieszą się niesłabnącym uznaniem wśród kolekcjonerów. Do przechowywania i prezentacji przeznaczona jest specjalnie przygotowana, oryginalna szkatuła.

Warta opisania jest historia kanadyjskiej flagi. Zyskując w 1931 roku niepodległość od Zjednoczonego Królestwa, Kanada zdecydowała się nadal używać brytyjskiej flagi, zwanej Union Jackiem. Owo symboliczne podtrzymanie kolonialnych więzów spotkało się z oporem ruchów liberalnych, dążących do pokreślenia niezależności już od czasu powstania kanadyjskiego rządu w 1867 roku. Spór ten przez blisko stulecie dzielił zwolenników tradycji angielskiej, francuskiej i kanadyjskiej.

Potrzeba identyfikacji narodowej sięgała znacznie głębiej. Odczuwali ją już jedni z pierwszych Europejczyków w tym rejonie: francuscy osadnicy znad Rzeki Św. Wawrzyńca. Na początku XVIII wieku za swój znak obrali liść klonowy, albowiem drzewo to – niezbyt rozpowszechnione w Europie, choć częste na całej półkuli północnej (wyróżnia się ponad 120 gatunków) – stanowiło główny, obok brzozy, element tamtejszych lasów. Do 1901 roku zdobił też wszystkie kanadyjskie monety.

liść srebrny

Pod koniec lat 50. czołowym orędownikiem ustanowienia nowej flagi został Lester B. Pearson z Partii Liberalnej, który w kampanii wyborczej w 1963 roku obiecał wprowadzenie jej w ciągu dwóch lat. W sześć tygodni obywatele złożyli przed komisją 3541 propozycji. Aż 2136 z nich zawierało liść klonowy. Autorem zwycięskiego projektu był historyk George Stanley. Jego propozycja, inspirowana sztandarem Królewskiego Kolegium Wojskowego Kanady, składała się z pojedynczego klonowego liścia na białym polu, obrzeżonym pionowymi, czerwonymi pasami. Nowy sztandar zaprezentowano po raz pierwszy 15. lutego 1965 roku, a ten dzień stał się później nieformalnym świętem narodowym.

Tagi: , , , ,