Numizmatyczne abecadło

Pojęcia numizmatyczne od A do Z

„Charles de Gaulle” – flagowy okręt francuskiej marynarki wojennej na oficjalnej srebrnej monecie.

7 czerwca 2016. Kategoria: Numizmatyka. Brak komentarzy.

Oficjalna srebrna moneta francuska przedstawia lotniskowiec „Charles de Gaulle” – flagowy okręt francuskiej marynarki wojennej. Rewers monety zdobi przedstawienie statku „Charles de Gaulle”, z pokładu którego wzbija się powietrze samolot. Awers natomiast ukazuje: rok emisji – 2016, nominał – 50 euro oraz wyobrażenia statków występujących m.in. we Francuskiej Marynarce Wojennej. Limitacja to jedynie 250 monet na świecie.

 

Budowę lotniskowca rozpoczęto 14 lipca 1989 roku, a więc w 200. rocznicę wybuchu Rewolucji Francuskiej. Wodowanie miało miejsce 7 maja 1994 roku. Jednak dopiero 18 maja 2001 roku okręt oficjalnie wszedł do służby we francuskiej marynarce. Patronem okrętu został Charles de Gaulle.

Lotniskowiec „Charles de Gaulle” ma skośny pokład do lądowania. Pojęcie to oznacza, że pas startowy znajduje się mniej więcej na przekątnej pokładu. Umożliwia to umieszczenie na pokładzie niezbędnych elementów, takich jak np.: centrum dowodzenia lotami, mostek kapitański, anteny radarów, uzbrojenie przeciwlotnicze, a więc wszystkich tych części okrętu, które nie mogą znajdować się na pasie startowym.

Rewers lotniskowiec de Gaulla

Zobacz więcej srebrnych monethttps://www.skarbnicanarodowa.pl/srebro/srebrne-monety

Lotniskowiec wyposażony jest w zależności od potrzeb w ok. 40 wielozadaniowych samolotów myśliwskich Dassault Rafale (M) i pokładowych myśliwców uderzeniowych Dassault Super Etendard oraz cztery samoloty AEW typu Grumman E-2C Hawkeye. Są one przechowywane pod pokładem, a na pas startowy wynoszą je dwie windy. Lotniskowiec posiada dwie katapulty. Załoga liczy 1950 osób, w tym około 600-700 związanych z obsługą maszyn lotniczych.

Jest to największy okręt wojenny, jaki kiedykolwiek zbudowano w Europie. Z pokładu typu „Charles de Gaulle” co 30 sekund może starować jeden samolot. Ma napęd atomowy i jest jedną z najnowocześniejszych jednostek na świecie.

Lotniskowiec de Gaulla awers

Zobacz więcej srebrnych monethttps://www.skarbnicanarodowa.pl/srebro/srebrne-monety

*****

Skarbnica Narodowa w mediach społecznościowych – kliknij i dowiedz się więcej:

1436967768_facebook_circle_color1436967784_google_circle_color1436967776_twitter_circle_color1443625035_Pinterstt

Tagi: , , , , , , , , ,