25lecie Srebrnego Orła
5 stycznia 2011. Kategoria: Numizmatyka. Brak komentarzy.
W 1986 roku mennica w San Francisco wybiła pierwszą srebrną monetę z wizerunkiem orła o nominale 1 dolara, która jest obecnie jedną z najbardziej poszukiwanych srebrnych monet inwestycyjnych na świecie.
Już pierwsza emisja, która miała miejsce 24 listopada 1986 roku, wzbudziła bardzo duże zainteresowanie, a na przestrzeni lat Srebrny Orzeł stał się jedną z najbardziej pożądanych monet inwestycyjnych na świecie. Moneta dostępna była również w wersji bitej stemplem lustrzanym – wybijano ją: w trzech amerykańskich mennicach – w Filadelfii (1986 – 1992), San Francisco (1993 – 2000) i od roku 2001 w West Point. Z kolei wersję bitą stemplem zwykłym wybijano od 1986 roku do 1998 roku w San Francisco, od 1999 do 2000 w Filadelfii i West Point, a od 2001 roku już tylko w West Point.
Wybrane emisje miały szczególny charakter, tak jak chociażby część emisji z 2004 roku. Monetę umieszczono wówczas w specjalnym opakowaniu z autografem Kathryn Dwyer Sullivan, pierwszej amerykańskiej kosmonautki, która spacerowała w przestrzeni kosmicznej. Część dochodu ze sprzedaży zasiliła fundusz Muzeum Nauki w Ohio.
Monety Srebrny Orzeł dostępne były również w okolicznościowych zestawach, na przykład zestawie milenijnym z 2000 roku, a w latach 2006-2008 w West Point bito je specjalnymi stemplami, nadającymi monetom nieprawdopodobny połysk. Z kolei w roku 2009 w ogóle nie wyemitowano wersji monety bitej stemplem lustrzanym.
Amerykańskiego Srebrnego Orła zaprojektował rzeźbiarz John Mercanti. Moneta wykonana jest ze stopu srebra 99,93% i 0,07% miedzi. Wagowo zawiera dokładnie jedną uncję czystego srebra. Moneta bita jest stemplem odwróconym, co oznacza, że awers w stosunku do rewersu odwrócony jest o 180 stopni. Od 25 lat jej motyw pozostaje niezmieniony. Awers nawiązuje do Wielkiej Pieczęci Stanów Zjednoczonych – przedstawia orła z tarczą na piersiach oraz gałązką oliwną w prawej i strzałami w lewej łapie. Nad orłem umieszczono trzynaście gwiazd pięcioramiennych symbolizujących trzynaście brytyjskich kolonii, które w 1775 roku zbuntowały się przeciwko królowi Jerzemu III i utworzyły USA. Rewers to alegoryczne przedstawienie Wolności – postać kobiety na tle gwieździstego sztandaru, która w prawym ręku trzyma gałązki lauru i dębu. Wzór rewersu inspirowany był półdolarówką ‘Walking Liberty’ (Krocząca Liberty) według projektu Adolpha Weinmanna z 1916 roku, wybijanej do 1947 roku. Obok postaci umieszczono oficjalną dewizę USA ‘In God We Trust’, która pojawiła się po raz pierwszy na dwucentówce wybitej w 1864 roku.
Monetę można zamówić w Skarbnicy Narodowej na stronie: www.srebrnyorzel.pl