Numizmatyczne abecadło

Pojęcia numizmatyczne od A do Z

Medal z fotografią sprzed 100 lat – ewenement na skalę światową

18 listopada 2018. Kategoria: Numizmatyka, Srebrne medale. Brak komentarzy.

Polska numizmatyka bardzo często koncentruje się motywach historycznych i niepodległościowych. Złote monety, srebrne monety, złote monety kolekcjonerskie – na tych numizmatach możemy spotkać motywy narodowe i wizerunki najznamienitszych postaci w dziejach kraju. Stulecie odzyskania przez nasz kraj niepodległości to wspaniała okazja do kolejnych interesujących emisji. Z pewnością jedną z najciekawszych wśród nich stanowią srebrne medale z wizerunkiem Ignacego Jana Paderewskiego – jednego z ojców polskiej niepodległości. Numizmaty są jednak wyjątkowe także ze względu na wspaniały projekt i wykonanie wykorzystujące aż trzy nowoczesne technologie mennicze, a także historię pewnego zdjęcia.

Przyjazd Paderewskiego do Poznania

Pierwsze miesiące i lata po odzyskaniu przez Polskę niepodległości to bardzo burzliwy okres, w którym kształtowały się nasze granice i państwowość. Ogromną rolę odegrał tu Ignacy Jan Paderewski, wybitny kompozytor i polski mąż stanu, piastujący między innymi funkcję premiera i ministra spraw zagranicznych, jak również delegata na konferencję pokojową w Paryżu. Pod koniec grudnia 1918 roku ten wybitny przywódca przybył do Poznania, a jego wystąpienie stało się impulsem do wybuchu Powstania Wielkopolskiego – jednego z nielicznych współczesnych narodowych zrywów zakończonych wielowymiarowym sukcesem. Przyjazd Paderewskiego do Poznania został 100 lat temu uwieczniony na dobrze znanej Polakom fotografii.

Srebrne medale ze słynnym zdjęciem

Dziś tę pamiętną stuletnią fotografię możemy podziwiać także na wyjątkowym numizmacie – srebrnym medalu wyemitowanym z okazji stulecia polskiej niepodległości. Medal został wybity stemplem lustrzanym. Zdjęcie witanego przez Poznaniaków męża stanu zostało zaś naniesione na numizmat metodą tampondruku, która pozwala na odwzorowanie z drobnymi szczegółami grafiki na niewielkich obiektach o nieregularnej powierzchni. Dzięki temu medal może stanowić wspaniałą pamiątkę dla miłośników polskiej historii doceniających rolę, jaką odegrał w niej Ignacy Jan Paderewski.

Aż dwie uncje czystego srebra i nowoczesne technologie mennicze

Srebrny medal to aż dwie uncje czystego srebra, jednak został on dodatkowo uszlachetniony. Numizmat o średnicy 55 mm został pokryty czystym dwudziestoczterokaratowym złotem. Poza cennym kruszcem i legendarnym zdjęciem ozdabia go jeszcze selektywne platerowanie rutenem, które zapewnia efektowny czarny połysk. W sumie zastosowano tu więc aż trzy nowoczesne technologie mennicze, które sprawiają, że to małe arcydzieło numizmatyczne nabiera unikalnego charakteru. Na rancie medalu jego posiadacz znajdzie indywidualny numer seryjny wykonany przy pomocy graweru. Numizmat będzie spoczywał w bardzo eleganckim pudełku, które zapewni mu ochronę i doskonałą prezentację. Emisja jest ściśle limitowana, przez co jeszcze bardziej atrakcyjna dla kolekcjonerów, zaś liczba egzemplarzy nie mogła być inna. Jest ich dokładnie 1918, czego oczywiście nikomu nie trzeba tłumaczyć.