Z których mistrzostw olimpijskich Polacy przywozili najwięcej medali?
2 kwietnia 2019. Kategoria: Srebrne medale, Złote medale. Brak komentarzy.
Korzenie tradycji olimpijskich sięgają oczywiście starożytnej Grecji i odbywających się tam igrzysk. Niemniej jednak, pierwsze nowożytne, międzynarodowe zawody sportowe o tym charakterze odbyły się pod koniec XIX wieku. Pierwsze letnie igrzyska olimpijskie miały miejsce w 1896 roku w Atenach, kolejne zaś (z małymi wyjątkami) odbywają się co cztery lata, podobnie jak młodsze od nich igrzyska zimowe. Jak radzili sobie na nich Polacy? Na których igrzyskach na polskich zawodników posypały się brązowe, srebrne i złote medale? Sprawdź!
Polacy dość szybko pojawili się na igrzyskach olimpijskich. Pierwsze występy zawodników z terenów Polski odnotowano już w 1908 roku, mimo że naszego kraju oficjalnie na mapie świata nie było. I mimo że było ich tylko dwoje, z imprezy odbywającej się w Londynie wrócili z jednym brązowym medalem. Prawdziwa historia uczestnictwa Polaków w olimpiadach rozpoczęła się jednak już po odzyskaniu przez nasz kraj niepodległości. Co prawda w pierwszej po tym wydarzeniu olimpiadzie, odbywającej się w Antwerpii, z uwagi na wojnę bolszewicką nie uczestniczyliśmy. Kolejne jednak były szansą do wykazania się dla polskich sportowców. I tak jest do dzisiaj – również, gdy chodzi o igrzyska zimowe (w nich Polacy uczestniczą od 1964 r.).
Złote i srebrne medale na olimpiadach – kiedy zdobyliśmy ich najwięcej?
Olimpiad, które były dla Polaków sukcesem, było co najmniej kilka. Przyjrzyjmy się najbardziej spektakularnym.
- Moskwa 1980
To z moskiewskiej olimpiady, uznawanej przez wielu za kontrowersyjną (z uwagi na bojkot wielu krajów) Polacy przywieźli najwięcej, bo aż 32 medale – w tym 3 złote, 14 srebrnych oraz 15 brązowych.
- Montreal 1976
Cztery lata wcześniej polskim sportowcom wręczono 26 medali, w tym aż 7 złotych.
- Tokio 1964
Na tej olimpiadzie na konto Polski trafiły 23 medale – w tym ponownie 7 złotych.
Wartymi odnotowania spośród olimpiad letnich są również te w Rzymie (1960) oraz Monachium (1972) – obie z 21 medalami, a także Barcelona 1992 czy Atlanta 1996. Z ostatnich letnich igrzysk, w Rio De Janeiro w 2016 roku polscy sportowcy przywieźli 11 medali. Można się spodziewać, że kolejne, które odbędą się w 2020 roku w Tokio będą dla nas bardziej szczęśliwe.
A co z igrzyskami zimowymi? Tu największe sukcesy osiągamy w ostatnich latach. Najbardziej obfite w medale były dla nas Vancouver 2010 (6 medali, w tym 1 złoto) oraz Soczi 2014 (również 6 medali, w tym aż 4 złote). Można się też spodziewać, że w kolejnych latach bilans medalowy się powiększy.
Marzą Ci się własne medale? Odkryj medale i monety kolekcjonerskie!
Choć złote, srebrne i brązowe medale olimpijskie są zarezerwowane wyłącznie dla sportowców, także pasjonaci zmagań atletów mogą zafundować sobie pamiątkę tej wyjątkowej imprezy sportowej. Szansę na to daje numizmatyka. Z okazji igrzysk olimpijskich wiele mennic emituje kolekcjonerskie, unikalne monety oraz medale. Można wśród nich znaleźć m.in. złote monety oraz srebrne monety, a także bardzo artystyczne medale – takie, które docenia nie tylko polska numizmatyka. Ich dołączenie do swojej kolekcji to szansa na upamiętnienie rozgrywek sportowych w wyjątkowy sposób. Dlatego decyduje się na to coraz więcej osób.