Dlaczego warto uwieczniać polskie dzieła sztuki na medalach i monetach?
31 grudnia 2018. Kategoria: Srebrne medale, Srebrne monety, Złote medale, Złote monety. Brak komentarzy.
Polska sztuka to jedno z najważniejszych świadectw naszej tradycji, kultury oraz dorobku intelektualnego. To również część naszej tożsamości kulturowej. Dlatego nieustannie odświeżamy sobie najważniejsze dzieła – zwłaszcza te malarskie. Do świadomości kolejnych pokoleń trafiają pod różnymi postaciami – także jako eleganckie monety i medale. Dlaczego warto je uwieczniać w ten sposób?
Dzieła sztuki warto uwieczniać w każdej postaci – choćby po to, aby je popularyzować. Warto jednak nadać im wyjątkową oprawę. To właśnie robi polska numizmatyka, zamykając w przepięknych medalach i monetach m.in. dzieła Jana Matejki – w bardzo wyrafinowany sposób. Te małe arcydzieła mają wysoką wartość kolekcjonerską i jednocześnie sentymentalną. Pozwalają więc w nietuzinkowy sposób uczcić polski dorobek kulturowy.
Jak przenosi się dzieła sztuki na srebrne monety czy medale?
Powstające współcześnie monety są bite z wykorzystaniem zaawansowanych technik menniczych. To one pozwalają nanieść w trwały sposób na szlachetny metal – złoto lub srebro – druk cyfrowy, który precyzyjnie odzwierciedla prezentowane dzieło sztuki. Proces nanoszenia farby na monetę nie jest łatwy i wymaga zastosowania innowacyjnych maszyn (obsługiwanych przez doświadczonych specjalistów). Między innymi z tego względu serie z dziełami sztuki są najczęściej bardzo krótkie i produkowane jednorazowo. W efekcie niemal wszystkie srebrne medale czy złote monety powstające w ten sposób to absolutne unikaty na skalę światową!
Warto pamiętać, że dzieła sztuki są przenoszone na monety kolekcjonerskie oraz medale w przemyślany sposób. Projekt wykonują doświadczeni artyści – tak, aby każdy detal awersu i rewersu monety zachwycał symboliką i designem. W najciekawszych projektach, np. tym przenoszącym na numizmat fragment matejkowskiej „Bitwy pod Grunwaldem” stylowe malarstwo pastelowe połączono z rzeźbą reliefową. Powstały w ten sposób medal nabrał trójwymiarowego charakteru, a także stał się bogatszy pod względem symbolicznym. Relief bowiem prezentuje już nie Jagiełłę pod Grunwaldem, a Sobieskiego pod Wiedniem – a więc historię drugiego największego zwycięstwa polskiego na przestrzeni dziejów. Taki medal więc jest nie lada gratką dla fanów narodowej historii.
Wyjątkowe, ponadczasowe symbole
Kolekcjonerskie monety są wyrobami, które numizmatyka lubi najbardziej. Kolekcjonerzy chętnie sięgają po prawdziwe perełki z dziełami sztuki w tle – wiedząc, jak bardzo ubogacą one ich zestaw monet oraz medali. Warto jednak pamiętać, że poza wartością kolekcjonerską, monety z polskimi dziełami sztuki mają również wartość sentymentalną. Stają się wyjątkowymi nośnikami narodowej tradycji i kultury. W przyszłości zaś będą postrzegane jako artefakty świadczące o specyfice kultury z początków XXI wieku.
Czy zatem warto uwieczniać dzieła sztuki malarskiej na numizmatach takich jak złote medale czy srebrne monety? Zdecydowanie tak. To wyjątkowa forma reinterpretacji najbardziej cenionych obrazów w historii polskiej kultury, a także sposób na zapewnienie im przetrwania w świadomości społecznej na dłużej.