Numizmatyczne abecadło

Pojęcia numizmatyczne od A do Z

Niedźwiedź grizli na kanadyjskiej monecie

4 sierpnia 2016. Kategoria: Srebrne monety. Brak komentarzy.

Rozległe tereny Kanady stały się ojczyzną dla wielu gatunków roślin i zwierząt – to również miejsce występowania rzadkich osobników, takich jak niedźwiedź grizli. Dziką i nieokiełznaną naturę tego zwierzęcia można podziwiać na platynowej monecie, dostępnej w Skarbnicy Narodowej.

Srebrna moneta z niedźwiedziem

Rewers srebrnej monety ukazuje sylwetki dwóch dorosłych niedźwiedzi, na tle naturalnego dla nich środowiska. Awers natomiast przedstawia królową Elżbietę II z profilu. Światowa limitacja numizmatu to zaledwie 200 egzemplarzy.
Niedźwiedzie są największymi żyjącymi obecnie drapieżnikami. Przedstawiony na srebrnej monecie grizli występuje na terenach Ameryki Północnej oraz w Górach Skalistych. Długość ciała dorosłego osobnika sięga trzech metrów, a jego masa to nawet 700 kg. Grizli jest blisko spokrewniony z występującym w Polsce niedźwiedziem brunatnym, o czym świadczy m.in. sierść koloru brązowego z szarym lub srebrzystym akcentem.

 

Skarbnica Narodowa moneta grizli

Zobacz więcej srebrnych monethttps://www.skarbnicanarodowa.pl/srebro/srebrne-monety

Grizli – władca lasów

Niedźwiedź grizli odżywia się przede wszystkim pokarmem roślinnym oraz małymi zwierzętami. Zjada też orzechy, korzonki, glony i ryby. Ma świetny węch, dla przykładu – potrafi wyczuć padlinę z odległości ok 28 km. Jesienią apetyt grizli wzrasta, aby przed zapadnięciem w sen zimowy wytworzyć wystarczające zapasy tłuszczu.
W naturalnym środowisku grizli nie ma wrogów. Nie wchodzi w drogę innym osobnikom swojego gatunku i stara się nie popadać w konflikty z innymi zwierzętami. Jeśli dochodzi do walk, to głównie w okresie godów. Samice w jednym miocie rodzą zwykle 2 młode i opiekują się nimi przez ok. 2 lata.
Co ciekawe, w szerokim pasie ciągnącym się od Ameryki, poprzez Islandię, Finlandię, Syberię i Japonię, niedźwiedź był uważany za zwierzę święte, nauczyciela szamana oraz władcę innych zwierząt. Przykładowo szaman Inuitów, kontaktował się z Wielkim Duchem, którego wcieleniem był właśnie niedźwiedź.

*****

Skarbnica Narodowa w mediach społecznościowych – kliknij i dowiedz się więcej:

1436967768_facebook_circle_color1436967784_google_circle_color1436967776_twitter_circle_color1443625035_Pinterstt

Tagi: , , , , , ,