Numizmatyczne abecadło

Pojęcia numizmatyczne od A do Z

Gorączka złota nie ma końca

10 czerwca 2010. Kategoria: Numizmatyka. Brak komentarzy.

Od tygodni cena złota pnie się coraz wyżej i wyżej. Co raz bije kolejne rekordy.

Analitycy przewidują,  że w ciągu najbliższych kilku miesięcy jego cena wyniesie 1700 dolarów za uncję. Mennice bijące złote monety bulionowe nie mają chwili wytchnienia, bowiem na rynku popyt na ten kruszec znacznie przekracza podaż. Mennice nie nadążają z realizacją zamówień.

US Mint poinformowała niedawno o najwyższej sprzedaży 1 uncjowego „Złotego Orła” od 11 lat. Południowoafrykańska The Rand Rafinery, bijąca najbardziej znaną złotą monetę świata – „Krugerranda”, zwiększyła produkcję o 50%.  Także słynni Filharmonicy Wiedeńscy budzą ogromne pożądanie – Mennica Austriacka sprzedała w maju bieżącego roku 238 000 uncji, sześciokrotnie więcej niż w tym samym okresie poprzedniego roku. Zwiększył się również popyt na kanadyjski symbol – „Liść klonowy”. Kanadyjska Mennica Królewska, zazwyczaj sprzedająca od 5 000 do 25 000 uncji musiała sprostać pojedynczemu zamówieniu na 120 000 uncji. Przedstawiciele Mennic i dystrybutorów wieszczą, że to nie koniec i popyt jeszcze będzie rósł.

(na podstawie Financial Times)

Skarbnica Narodowa w swojej ofercie ma wiele kolekcji złotych monet,  m.in.: „Najmniejsze Złote Monety Świata”, czy „Kolekcja XXI Zimowe Igrzyska Olimpijskie – Vancouver 2010”, „Siedem Cudów Świata” i inne.

Tagi: , , ,