Numizmatyczne abecadło

Pojęcia numizmatyczne od A do Z

„Święty Jerzy” – srebrna moneta uszlachetniona rutenem i złotem

16 lutego 2016. Kategoria: Numizmatyka. Brak komentarzy.

Prezentujemy monetę, na której rewersie przedstawiono św. Jerzego na koniu walczącego ze smokiem. Rewers jest dodatkowo uszlachetniony 24-karatowym złotem. Awers zdobi dwugłowy orzeł z opuszczonymi skrzydłami – symbol emitenta, Centralnego Banku Rosji. Kunsztowności monecie dodaje czarny ruten, którym pokryto jej powierzchnię.

Święty Jerzy – tajemnica Kościoła

Święty Jerzy jest jedną z najciekawszych i najbardziej tajemniczych postaci w Kościele zarówno rzymskim, prawosławnym, jak i anglikańskim. Przede wszystkim trudno odróżnić w tym przypadku legendę od faktów. Postać świętego jest bardzo silnie  zakorzeniona w tradycji kościelnej, cerkiewnej, w świadomości ludowej jak i w heraldyce, jednak nie mamy pewności, czy w ogóle istniał. Brakuje bezpośrednich świadectw pochodzących z epoki, natomiast znane są bardzo wczesne i liczne dowody kultu jego osoby.

1

Zobacz więcej srebrnych monethttps://www.skarbnicanarodowa.pl/srebro/srebrne-monety

Tradycja głosi, że Jerzy urodził się w chrześcijańskiej rodzinie w 2. połowie III wieku w Kapadocji. Wstąpił do armii rzymskiej, gdzie doszedł do wysokiego stanowiska. W tym czasie, 24 lutego 303 roku, cesarz Dioklecjan wydał edykt zabraniający praktykowania religii chrześcijańskiej, co stało się  przyczyną licznych prześladowań wyznawców nauki Chrystusa. Jerzy miał skrytykować tę decyzję, co zakończyło się dla niego tragicznie. Według późniejszych przekazów, został poddany torturom, trwającym w skrajnej wersji ponad siedem lat. Świętego łamano kołem, przybijano do krzyża i poddawano najwymyślniejszym udrękom.

Najwcześniej kult świętego przyjął się w kościele prawosławnym. Tam już od VII wieku przedstawiano go jako żołnierza. W późniejszym okresie kościoły pod wezwaniem św. Jerzego powstawały także na Zachodzie Europy. Jerzy ukazywany jest najczęściej jako jeździec zabijający smoka. W średniowiecznych romansach broń (lanca lub miecz, w zależności od wersji), którą posłużył się św. Jerzy nazywała się Ascalon. Z jednej strony święty zabijający smoka stanowił symbol chrześcijaństwa, dobra i słusznej idei walki z niewiernymi, a więc wpisywał się w ideologię krucjat. Z drugiej – podkreślał etos i ideały rycerskie. Taki wizerunek wiązano z wykazaniem przez rycerza odwagi i męskości, jakże niezbędnej do prowadzenia walki i odzyskania Grobu Chrystusa.

2

Zobacz więcej srebrnych monethttps://www.skarbnicanarodowa.pl/srebro/srebrne-monety

Trzy ruble dla

Srebrna moneta „Święty Jerzy” o nominale 3 rubli umieszczona jest w eleganckim pudełku kolekcjonerskim. Jej autentyczność potwierdza oryginalny Certyfikat. Światowa limitacja uszlachetnionej złotem i rutenem monety  to 2000 egzemplarzy. Emitentem każdej z tych srebrnych monet jest Rosja.

 

*****

Skarbnica Narodowa w mediach społecznościowych – kliknij i dowiedz się więcej:

1436967768_facebook_circle_color1436967784_google_circle_color1436967776_twitter_circle_color1443625035_Pinterstt

Tagi: , , , ,