Numizmatyczne abecadło

Pojęcia numizmatyczne od A do Z

Historia złota część 1

13 lipca 2010. Kategoria: Numizmatyka. Brak komentarzy.

Złoto jest jednym z najstarszych metali poznanych przez człowieka. Od najdawniejszych czasów stosowano je do wyrobu ozdób i drogocennych przedmiotów. Jego rzadkość występowania powodowała, że złote przedmioty przechowywano szczególnie starannie w miejscach chronionych przed rabunkiem, pożarami i kradzieżami. Systemy wierzeń pozagrobowych sprzyjały temu, że bardzo często wkładano złote przedmioty do grobów ważnych osób. Dzięki swoim właściwościom fizykochemicznym, przedmioty te zachowały się w dobrym stanie do dnia dzisiejszego. Ich odkrywanie stanowi zawsze jeden z najbardziej spektakularnych aspektów badań archeologicznych.

Najstarsze zabytki ze złota pochodzą z terenu dzisiejszej Bułgarii i datowane są na okres 4500-4000 lat p.n.e. W starożytnym Egipcie istniało ponad 100 kopalń, a złote przedmioty znalezione w grobie mało znaczącego faraona, jakim był Tutanchamon, pozwalają chociaż częściowo wyobrazić sobie, co zostało zrabowane z grobu jednego z najwybitniejszych władców Egiptu Ramzesa II. Praktycznie wszystkie cywilizacje starożytnego świata łączone są ze złotem. Było ono obecne m.in. w kulturze Międzyrzecza, celtyckiej, greckiej, etruskiej i rzymskiej.

Do oferty Skarbnicy Narodowej dołączyły kolejne złote monety, m. in. zestaw Replik Monet Imperium Rzymskiego a także niezwykła złota minikolekcja Zwięrzeta Australii.

Tagi: , , ,