Numizmatyczne abecadło

Pojęcia numizmatyczne od A do Z

Trójwymiarowe liście lipy na srebrnej monecie

8 marca 2016. Kategoria: Numizmatyka. Brak komentarzy.

Kolekcjonerzy na całym świecie wyjątkowo cenią sobie oryginalność motywów prezentowanych na numizmatach. Liczy się symbolika, ale też ciekawa forma, która zachwyci oko i tym samym zaspokoi potrzeby estetyczne. Niezwykle cenioną formą prezentowaną na monetach i medalach jest trójwymiarowość, czyli odzwierciedlenie motywu w przestrzeni. Właśnie w takiej stylistyce wykonana została najnowsza moneta dostępna w kolekcji Skarbnicy Narodowej, na której przedstawiono trójwymiarowe liście lipy. Światowa limitacja numizmatu to tylko 2000 sztuk.

 

 

 

 

Przechwytywanie

 

Zobacz więcej srebrnych monethttps://www.skarbnicanarodowa.pl/srebro/srebrne-monety

Na rewersie srebrnej monety osadzony jest motyw trzech liści lipy, wybitych w prawdziwym złocie. Zastosowana tu trójwymiarowość to ceniona wśród kolekcjonerów forma artystyczna, niezwykle trudna do osiągnięcia, wymagająca opanowania sztuki bicia monet na najwyższym poziomie. Awers srebrnej monety zdobi godło emitenta – Samoa.

Drzewo bogini Wenus

W religii starożytnych Rzymian lipa była poświęcona bogini Wenus. Czcią obdarzały ją także ludy słowiańskie – według ich wierzeń samo dotknięcie pnia lipy przywracać miało zdrowie. Roślina chroniła także przed uderzeniami piorunów. Ślady kultu lipy przetrwały w nazwach miejscowości takich jak Święta Lipka – ta wioska na pograniczu Warmii i Mazur jeszcze przez długi czas po chrystianizacji stanowiła ośrodek kultu nadprzyrodzonej rośliny.

Jednym z jej głównych atutów jest szerokie wykorzystanie w przemyśle pszczelarskim. Z pyłku lipy powstaje jasny i bardzo aromatyczny miód, cieszący się dużą popularnością wśród konsumentów. Bogate w składniki odżywcze kwiatostany lipy szeroko- i drobnolistnej stanowią ważny surowiec zielarski – napar z nich ma właściwości przeciwgorączkowe, przeciwskurczowe i uspokajające.

 

*****

Skarbnica Narodowa w mediach społecznościowych – kliknij i dowiedz się więcej:

1436967768_facebook_circle_color1436967784_google_circle_color1436967776_twitter_circle_color1443625035_Pinterstt

Tagi: , , , ,