Numizmatyczne abecadło

Pojęcia numizmatyczne od A do Z

Historia złota część 2

23 lipca 2010. Kategoria: Numizmatyka. Brak komentarzy.

Poziom artystyczny zachowanych wyrobów świadczy o bardzo dobrze rozwiniętej technice obróbki plastycznej złota. W Egipcie znano już wytapianie, odlewanie, kucie, spajanie, repusowanie, cyzelowanie, grawerowanie, wytłaczanie, inkrustowanie, granulowanie i trawienie. Miano najlepszych złotników starożytności zyskali Etruskowie, którzy doszli
w tej dziedzinie wręcz do perfekcji. Kolejne epoki, z lepszym lub gorszym skutkiem, naśladowały starożytnych mistrzów.

Średniowiecze zmieniło zasadniczo koncepcje sztuki złotniczej. O ile w starożytności przeważały przedmioty związane z obrządkami pogrzebowymi, biżuterią i ozdobami, to chrześcijaństwo, zwłaszcza w Europie, wprowadziło nowe tematy i motywy. Kościół stał się jednym z głównych odbiorców, stąd też w wyrobach złotych przeważa sztuka sakralna i motywy symboliczne, odnoszące się do szeroko pojętej wiary.

Z kolei w renesansie, obok cały czas obecnych motywów religijnych, znaczna część wyrobów szlachetnych połączona była z przedstawieniami mitologicznymi i antycznymi.

Kolejne epoki, rewolucje przemysłowe i stopniowe bogacenie się społeczeństw spowodowały, że złoto stawało się coraz bardziej dostępne, a przedmioty z niego wytworzone mogły być kupowane przez coraz większą ilość ludzi. Mimo tego, do dziś stanowi ono przedmiot pożądania, otacza je aura tajemnicy, a wiele osób wierzy, że posiada mistyczną i magiczną moc.

Skarbnica Narodowa w ramach oferowanych kolekcij posiada serię medali  „Polacy w II Wojnie Światowej” platerowanych 24-karatowym złotem a także ekskluzywną kolekcję srebrnych replik najdroższych monet świata

Tagi: , , ,