Jubileuszowa edycja holenderskiej monety
1 września 2017. Kategoria: Numizmatyka. Brak komentarzy.
Współczesne emisje historycznych monet cieszą się ogromną popularnością wśród kolekcjonerów. Bywają wyjątkowo atrakcyjne, ponieważ często odzwierciedlają szczegóły starych numizmatów lepiej niż oryginały sprzed kilkuset lat. Popularnym trendem jest wypuszczanie nowych edycji w rocznice związane z historią danego numizmatu. Tak też było w przypadku emisji holenderskiego dukata z okazji 200. jubileuszu tej złotej monety.
Historyczny dukat
Dukat holenderski odegrał ważną rolę w czasach powstania listopadowego – przy jego użyciu dokonywano zakupu broni dla powstańców. Zastąpił on polskie złote monety o nominałach 25 i 50 zł. Warszawska Mennica zaprzestała ich bicia, ponieważ nie chciano umieszczać na polskich numizmatach wizerunku cesarza i rosyjskiego orła. Jedynym wyjściem było „zapożyczenie” zagranicznych monet i prowadzenie dzięki nim wymiany handlowej. Nie bez przyczyny wybór padł na dukata holenderskiego – moneta ta cieszyła się ogromnym uznaniem w XVII i XVIII, stając się najpopularniejszym nominałem w Europie. Dukaty bite w Polsce od 1831 roku zyskały miano „dukatów powstańczych”, a od niderlandzkiego pierwowzoru różniły się tym, że zamiast symbolu mennicy w Utrechcie umieszczono na nich wizerunek Orła Polskiego.
Zobacz więcej złotych monet: https://www.skarbnicanarodowa.pl/zloto/zlote-monety
Holenderska złota moneta
Jubileuszowa edycja holenderskiego dukata upamiętnia bogate dzieje tej monety. Emitentem jest Holenderska Mennica Królewska, która zadbała o to, by współczesna wersja numizmatu w pełni oddawała szczegóły historycznego oryginału. Awers monety prezentuje postać stojącego rycerza w hełmie z piórem, w zbroi przepasanej szarfą. W dłoniach rycerz trzyma miecz oraz pęk strzał. Wokół postaci umieszczono napis: CONCORDIA RES PARVAE CRESCUNT – jest to początek cytatu z „Wojny z Jugurtą” Salustiusza: concordia res parvae crescunt, discordia vel maximae dilabuntur – zgodą małe rzeczy wzrastają, niezgodą nawet największe się rozpadają. Na awersie znajdują także się daty 1817 i 2017, co oznacza, że emisja ta nosi podwójną datację.
Na rewersie widnieje inskrypcja umieszczona na tle roślinnego ornamentu: MO[neta] AUR[ea] / REG[nii] BELGII / AD LEGEM / IMPERII (moneta złota Królestwa Niderlandów na stopę cesarską). Określenie „Belgium” w łacinie klasycznej oznaczało Niderlandy. Monetę wybito w najwyższej jakości menniczej – stemplem lustrzanym w prawie 3,5 gramach złota próby 983/1000. Numizmat jeszcze cenniejszym czyni jego ścisła limitacja wynosząca jedynie 2501 egzemplarzy. Do każdej monety dołączone jest eleganckie pudełko kolekcjonerskie służące do bezpiecznego przechowywania oraz Certyfikat Autentyczności.
Zobacz więcej złotych monet: https://www.skarbnicanarodowa.pl/zloto/zlote-monety
*****
Skarbnica Narodowa w mediach społecznościowych – kliknij i dowiedz się więcej: