Numizmatyczne abecadło

Pojęcia numizmatyczne od A do Z

Srebro wychodzi z cienia

13 sierpnia 2010. Kategoria: Numizmatyka. Brak komentarzy.

Srebro, metal szlachetny – z jednej strony stanowiący inwestycję, z drugiej wszechstronnie wykorzystywany materiał w przemyśle, powoli wychodzi z cienia. Do tej pory bowiem pisało się tylko o rekordowych cenach złota, a obecnie ceny srebra pną się coraz wyżej.

W ciągu ostatnich 18 miesięcy jego cena podwoiła się, podczas gdy złoto zyskało na wartości nieco ponad 60 proc. Dodatkowo za wzrostem wartości kruszcu przemawia coraz większy popyt, a coraz mniejsza podaż. Dostępność srebra systematycznie się zmniejsza, a jego odzysk z produktów przemysłowych jest nieopłacalny. Co powoduje, że duża część wykorzystanego srebra została utracona na zawsze w zużytych produktach. Analitycy wyliczyli, że ciągu ostatnich 30 lat zużyto prawie dwie trzecie wykorzystanego przez przemysł srebra.

Rozpoczyna się zatem bardzo dobry okres dla cen srebra, warto więc zastanowić się nad zakupem srebrnych monet. W ofercie Skarbnicy Narodowej jest wiele srebrnych kolekcji. Do najbardziej cenionych przez Klientów należą: Amerykańskie Srebrne Dolary , Srebrne Dolary Kanadyjskie oraz Oficjalne Srebrne Monety Pamiątkowe Watykanu.

(Na podstawie Newsweek 08/10/ Puls Biznesu 06/10)

Tagi: , , ,