Pierścień Rybaka w pamiątkę pontyfikatu
28 października 2014. Kategoria: Numizmatyka. Brak komentarzy.
22 października 1978 roku, podczas inauguracyjnej mszy świętej, nowo wybrany biskup Rzymu – Jan Paweł II – otrzymuje pierścień papieski. To insygnium jest symbolem więzi łączącej go z Kościołem, a także oznaką szczególnej władzy i pozycji, jaka jest przez niego sprawowana. Aby uczcić niemal 27 lat posługi papieskiej wielkiego Polaka, Skarbnica Narodowa przygotowała unikatową propozycję. Po raz pierwszy w ofercie dostępna jest replika pierścienia papieskiego Jana Pawła II.
Pierścień papieski inaczej zwany Pierścieniem Rybaka (łac. Annulus Piscatoris ) to jedno z kilku insygniów papieskich. Złoty sygnet używany jest od XIII w. jako pieczęć, którą papież sygnuje korespondencje prywatną oraz mniej ważne dokumenty tzw. brewe. Każdy z papieskich pierścieni jest inny, gdyż po zakończeniu posługi jest on uroczyście przełamywany przez kardynała kamerlinga, co uważa się za symboliczne zakończenie pontyfikatu. Każdy z papieży posiada swój własny, spersonalizowany Pierścień Rybaka. Na jego oku zawsze widnieje wyobrażenie postaci św. Piotra zarzucającego sieci, które otoczone jest grawerem imienia papieża oraz tytułem PONT.MAX. (Pontifex Maximus) oznaczającym „najwyższy kapłan”.
Replika jest wiernym odwzorowaniem Pierścienia papieskiego Jana Pawła II. Wykonana została z wysokiej próby srebra (925/1000), a następnie uszlachetniono ją 24-karatowym złotem. Sygnet waży około 11 gramów i zapakowany jest w eleganckie, godne pudełko. W ofercie Skarbnicy Narodowej dostępnych jest tylko 100 egzemplarzy! Pierścień jest niewątpliwie wielką pamiątką 27 lat pontyfikatu świętego Jana Pawła II.
W ofercie Skarbnicy Narodowej dostępne są także inne numizmaty upamiętniające Papieża Polaka, między innymi srebrny medal z wizerunkiem św. Jana Pawła II, Wielki Medal Kanonizacyjny, a także medal z kolekcji Jan Paweł II – Droga do świętości.