Numizmatyczne abecadło

Pojęcia numizmatyczne od A do Z

Srebrne monety z reprodukcją „Pocałunku” Klimta

2 października 2015. Kategoria: Numizmatyka. Brak komentarzy.

Skarbnica Narodowa prezentuje zestaw 15 srebrnych monet, na których został przedstawiony obraz Gustawa Klimta „Pocałunek”, uważany za najważniejszy w dorobku tego malarza. Cały zestaw, wyemitowany w 2015 r., waży ponad kilogram – dokładnie 1050 gramów. Każdy numizmat o nominale 5 dolarów został uszlachetniony czystym złotem. Wyemitowano zaledwie 750 kompletów na cały świat.

klimt1

Wszystkie monety są umieszczone w eleganckiej witrynie ze szkła akrylowego. Na rewersy, za pomocą znanej i cenionej techniki menniczej – tampondruku, został naniesiony wspaniały obraz Klimta. Awersy wszystkich monet zdobi wizerunek królowej Elżbiety II, która jest głową terytorium emitenta – państwa Niue.

klimt2

Gustaw Klimt, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli secesji, malował „Pocałunek” w tzw. złotym okresie twórczości, w latach 1907-1908. Obraz przedstawia parę zakochanych na łące pełnej kwiatów. Mężczyzna pochyla się nad kobietą, a ona, mocno w niego wtulona, czeka na pocałunek. Szata mężczyzny przyozdobiona jest prostokątami, natomiast odzienie kobiety pokrywają okręgi i kwiatowe wzory. Parę otacza złota aureola.

Twórczość Klimta była w dużym stopniu wynikiem przemian społeczno-gospodarczych schyłku XIX wieku, nowych prądów artystycznych, dekadentyzmu oraz odrzucenia przyjętych reguł. Artysta dążył do stworzenia dzieła, które byłoby zupełnie wolne od narzuconych konwencją norm. Klimt uważał, że twórca nie może być czymkolwiek ograniczany, a jego dzieło powinno być wyrazem pełnej swobody twórczej.

*****

Skarbnica Narodowa w mediach społecznościowych – kliknij i dowiedz się więcej:

1436967768_facebook_circle_color

Facebook

1436967784_google_circle_color

Google +

1436967776_twitter_circle_color

Twitter

1443625035_Pinterstt

Pinterest

Tagi: , , , ,