Numizmatyczne abecadło

Pojęcia numizmatyczne od A do Z

„Daniel w jaskini lwów” – biblijna opowieść zobrazowana na monecie

25 września 2015. Kategoria: Numizmatyka. Brak komentarzy.

Skarbnica Narodowa prezentuje złotą monetę, na którą przeniesiono jedną z najbardziej intrygujących biblijnych opowieści – o Danielu w jaskini lwów. Numizmat o nominale 10 nowych szekli izraelskich został wybity w Izraelu przez Mennicę Ziemi Świętej (The Holy Land Mint) w 2012 r. Przedstawiona na monecie scena jest często powielanym w sztuce motywem biblijnym.

daniel

Daniel został ukarany przez perskiego króla Dariusza za swą gorliwą wiarę w Boga. Wówczas prawo zakazywało oddawania czci komu innemu niż królowi. Karą za złamanie prawa było uwięzienie w jaskini z lwami. Król wierzył, że Bóg uratuje Daniela, ale musiał postępować zgodnie z obowiązującym prawem. Ta opowieść to dowód na to, że moc wiary potrafi przezwyciężyć nawet największe przeciwności losu

– „Uradował się król i rozkazał wydobyć Daniela z jaskini lwów; nie znaleziono na nim żadnej rany bo zaufał swemu Bogu” (Biblia Tysiąclecia: Dn 6, 24-25).

daniel 2

Na rewersie monety widnieje Daniel w otoczeniu lwów – ta biblijna scena to symbol nieocenionej mocy wiary w obliczu niebezpieczeństwa. Awers natomiast przedstawia nominał, godło Izraela oraz ryczącego lwa. Nakład monet z biblijnym motywem jest mocno ograniczony – wyemitowano zaledwie 555 sztuk na cały świat, dlatego też jest to niebywały obiekt pożądania dla wszystkich kolekcjonerów i pasjonatów numizmatyki.

*****

Skarbnica Narodowa w mediach społecznościowych – kliknij i dowiedz się więcej:

1436967768_facebook_circle_color

Facebook

1436967784_google_circle_color

Google +

1436967776_twitter_circle_color

Twitter

1443625035_Pinterstt

Pinterest

Tagi: , , ,