Numizmatyczne abecadło

Pojęcia numizmatyczne od A do Z

Kolejna moneta bulionowa z Izraela jest już dostępna

14 czerwca 2011. Kategoria: Numizmatyka. Brak komentarzy.

Obok monet obiegowych i kolekcjonerskich kilkanaście krajów na świecie emituje monety inwestycyjne, zwane także bulionowymi (od francuskiego słowa bullion − złoto lub srebro w sztabach). Przymuje się, że monetami bulionowymi są walory wybite po 1800 roku i mające próbę nie mniejszą niż 0,900.

Za pierwszą współczesną monetę bulionową uważany jest południowoafrykański krugerrand. Po raz pierwszy wyemitowano go 3 lipca 1967 roku. Polityka segregacji rasowej w RPA doprowadziła do tego, że mimo bardzo  dużego zainteresowania tymi monetami, nie mogły być one oficjalnie sprzedawane na rynkach krajów, które protestowały przeciwko polityce apartheidu.

Wkrótce inne kraje, dysponujące najczęściej złożami kruszców, rozpoczęły wybijanie własnych monet inwestycyjnych. W 2010 roku do tego elitarnego grona dołączył Izrael, kraj, którego dzieje są jednymi z najciekawszych i najbardziej intrygujących. Przez jego terytorium w starożytności biegły szlaki handlowe łączące Afrykę z Azją i Europą. Stosunkowo łagodny klimat, wpływy wielu kultur oraz migracje ludności wpłynęły na to, że rozwijały się tu wspaniałe kultury i religie. To na ziemiach dzisiejszego państwa żydowskiego powstały dwie największe religie monoteistyczne na świecie: judaizm i chrześcijaństwo, a Mahomet, przedstawiciel trzeciej – islamu − wstąpił do nieba.

Pierwsza emisja z 2010 roku, wybita w zaledwie 3 600 egzemplarzy, na awersie przedstawiała Wieżę Dawida, będąca fragmentem Cytadeli znajdującej się na murach Starego Miasta w Jerozolimie. Kolejna, druga moneta z serii, wyemitowana w 2011, przedstawia Ścianę Płaczu.

Świątynia Jerozolimska była i pozostaje do dziś najświętszym miejscem religii żydowskiej. Jedynym zachowanym do czasów współczesnych fragmentem jest Mur Zachodni, zwany także Ścianą Płaczu. Nazwa pochodzi od żydowskiego święta opłakiwania zburzenia świątyni przez Rzymian, obchodzonego corocznie w sierpniu. Ściślej jednak, Ściana Płaczu jest fragmentem zachowanego muru oporowego znajdującego się zarówno nad, jak i pod powierzchnią dziedzińca modlitewnego.

Monety wybite są w czystym złocie, próba 999,9/1000, mają masię 1 uncji. Każda opakowana jest w eleganckie pudełko do ekspozycji, posiada także oryginalny Certyfikat Autentyczności.

Moneta dostępna jest w ofercie Skarbnicy Narodowej.

 

Tagi: , , ,