Numizmatyczne abecadło

Pojęcia numizmatyczne od A do Z

Niezwykłe kształty i dodatki w numizmatach

28 stycznia 2013. Kategoria: Numizmatyka. Brak komentarzy.

Współczesne numizmaty w niczym nie przypominają swoich pierwowzorów – monet z Azji Mniejszej z VII w p.n.e., które wyglądały jak kawałek metalu opatrzonego stemplem. Nowoczesne metody wytwarzania sprawiają, że na rynku możemy spotkać monety i medale w różnych kształtach oraz z różnorodnymi dodatkami. Wydaje się, że projektantów w tym względzie ogranicza tylko wyobraźnia.

Monety w kształcie elipsy, prostokąta, trójkąta, serca, czy nawet kontynentu Australii dziś już nikogo nie dziwią. Pojawiła się nawet moneta w kształcie gwiazdy.

Oprócz kształtu istotne jest również to, z czego jest wykonany numizmat i jakie zawiera dodatki. Najczęściej monety obiegowe są wykonane z różnego rodzaju stopów, dzięki którym są trudne do podrobienia. Niemniej monety i medale okolicznościowe potrafią zaskoczyć swoim składem. Te wykonane ze srebra i złota nikogo nie dziwią – wszak już w starożytności wybijano je z tych kruszców. Dziś w numizmatach mogą za to zaskoczyć takie dodatki jak bursztyn, czy szlachetne kamienie.

http://www.skarbnicakrajowa.pl/skarby-polski-zaklete-w-medalach

Na koniec warto podać przykład srebrnej monety, która nie wyróżnia się swoim kształtem, ani dodatkami, a mimo to cieszy się uznaniem kolekcjonerów. Zawdzięcza to przepięknie zdobionemu reliefowi. Moneta Ga-den Thangka datowana na przełom XIX i XX w., o której mowa, przedstawia 8 symboli szczęścia zaczerpniętych z religii buddyjskiej. Z  racji tego, że została wyemitowana na terenie Tybetu, który był niemal całkowicie odizolowanym geograficznie od reszty świata, uważana jest za jedną z najbardziej interesujących i pożądanych na rynku numizmatycznym.

http://www.skarbnicanarodowa.pl/tanie-kolekcjonowanie/8-symboli-szczescia-z-tybetu

Tagi: , ,