Numizmatyczne abecadło

Pojęcia numizmatyczne od A do Z

Święty Graal filatelistyki

2 grudnia 2014. Kategoria: Numizmatyka. Brak komentarzy.

Do dziś przetrwało zaledwie 12 egzemplarzy niezwykłych znaczków pocztowych, które w historii filatelistyki zapisały się pod nazwą Błękitnych Mauritiusów. Każdy kolekcjoner i miłośnik znaczków pocztowych marzy o tym, by choć raz ujrzeć go na własne oczy. W aktualnej kolekcji Skarbnicy Narodowej znajduje się srebrny medal upamiętniający ten jeden z najrzadszych i unikalnych skarbów światowej filatelistyki.

Mauritius to nie tylko przepiękna wyspa na Oceanie Indyjskim, marzenie wielu turystów. Została odkryta w 1505 roku i skolonializowana przez Portugalczyków, a następnie przejęta przez Francuzów, którzy zarządzali tymi ziemiami w XVIII wieku. Już w 1801 roku kontrolę nad wyspą przejęli Brytyjczycy. To właśnie dzięki tym kontaktom Mauritius stał się czwartym w historii krajem, który wzorem Wielkiej Brytanii wprowadził do obiegu znaczki pocztowe.

MauritiusSilber_VS

W 1847 roku na polecenie gubernatora wyspy Mauritius wydrukowano 500 błękitnych egzemplarzy
o nominale dwóch pensów. Oprócz wizerunku królowej Wiktorii umieszczono tam również napis „Post Office”, choć zwyczajowo na znaczkach znajdował się napis „Post Paid”. Przez wiele lat uważano to za pomyłkę w projekcie budując wokół tego zdarzenia legendę, choć obecnie niektórzy historycy utrzymują, że był to zamierzony zabieg.

Ten najrzadszy znaczek doczekał się też upamiętnienia na kolekcjonerskim medalu, wybitym w czystym srebrze. „Błękitny Mauritius” otwiera kolekcję „Najcenniejsze znaczki świata”, dostępną w najnowszej ofercie Skarbnicy Narodowej. Replika każdego z legendarnych znaczków została przygotowana z uwzględnieniem najdrobniejszych detali, oryginalnych proporcji oraz motywów filatelistycznych.

http://www.skarbnicanarodowa.pl/emisje-historyczne/blekitny-mauritius

Kolekcja_znaczki_LP_02

Tagi: , ,