Numizmatyczne abecadło

Pojęcia numizmatyczne od A do Z

„Bóg, Honor, Ojczyzna – Dzieje Narodu Polskiego” – kolekcja medali

3 lutego 2016. Kategoria: Numizmatyka. Brak komentarzy.

Skarbnica Narodowa prezentuje kolekcję medali „Bóg, Honor, Ojczyzna – Dzieje Narodu Polskiego” – jest to pierwsza w historii polskiej numizmatyki próba przedstawienia dziejów naszego narodu od zarania, po czasy współczesne. Cała kolekcja upamiętnia 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, która upływa w 2018 r. Wszystkie medale będą platerowane dwoma rodzajami złota. Serię nieprzypadkowo otwiera medal „Chrzest Polski” – w 2016 r. przypada 1050. rocznica przyjęcia przez władcę Polski Mieszka I chrztu w 966 r. Data ta uznawana jest za początek istnienia państwa polskiego.

Na awersie przedstawiono Mieszka I i jego żonę Dobrawę w otoczeniu dworu, w momencie udzielania chrztu przez biskupa Jordana. Widnieje tam także data Chrztu Polski oraz krzyż i gołąb – symbole chrześcijaństwa. Na rewersie natomiast przedstawiono orła otoczonego napisami „Polska” oraz „Bóg Honor Ojczyzna”. Numizmat o średnicy aż 45 mm został uszlachetniony dwoma kolorami złota – klasycznym żółtym oraz różowym. Na kolejnych medalach z kolekcji zostaną zobrazowane niezwykle ważne wydarzenia z dziejów Polski: zjazd w Gnieźnie, rozbicie dzielnicowe, bitwa pod Legnicą z 1241 r., koronacja Władysława I Łokietka na króla Polski,  unia polsko-litewska z 1385 r., bitwa pod Grunwaldem, hołd pruski oraz unia lubelska.

PBHO_chrzestPBHO_rewersDo każdego medalu dołączony jest Certyfikat Autentyczności oraz karta historyczna. Do kolekcji zamawiający otrzymają dodatkowo elegancką szkatułę do przechowywania medali, klaser na karty historyczne oraz indywidualnie numerowane Świadectwo Własności. Kolekcję medali zaprojektowali jedni z najbardziej cenionych projektantów monet i medali w Polsce – Roussana i Andrzej Nowakowscy. Limitacja kolekcji jest wyjątkowo niska – zaledwie 10 000 sztuk. Medale wyemitowano w 2015 r. w Polsce.

*****

Skarbnica Narodowa w mediach społecznościowych – kliknij i dowiedz się więcej:

1436967768_facebook_circle_color

Facebook

1436967784_google_circle_color

Google +

1436967776_twitter_circle_color

Twitter

1443625035_Pinterstt

Pinterest

Tagi: , , ,