Numizmatyczne abecadło

Pojęcia numizmatyczne od A do Z

Unikalna moneta warta 7,6 mln dolarów przyjeżdża na wystawę do Polski

27 lutego 2012. Kategoria: Numizmatyka. Brak komentarzy.

Double Eagle

„National Museum of American History, Smithsonian Institution, Washington, D.C."

Rzadki okaz Double Eagle 1933, w 2002 r. został sprzedany na aukcji za 7,6 milionów dolarów. Na wystawę do Warszawie przyjedzie egzemplarz tej legendarnej monety należący do zbiorów Smithsonian Institution. 16-17 marca będzie można zobaczyć tę drogocenną monetę w warszawskim Muzeum Rzeźby  w Królikarni.

Po raz pierwszy moneta dwudziestodolarowa została wybita przez Mennicę Stanów Zjednoczonych w 1850 r. Nazwano ją Double Eagle – Liberty Head. Wybijanie monet Double Eagle, z nowym motywem, rozpoczęło się w 1907 roku. Inicjatorem przedsięwzięcia był Theodore Roosevelt, dwudziesty szósty prezydent Stanów Zjednoczonych, który zapragnął stworzyć monetę godną amerykańskiej potęgi, nawiązującą do największych cywilizacji starożytnego świata. Autorem projektu jest jeden z najsławniejszych rzeźbiarzy USA – Augustus Saint-Gaudens.

W 1933 r. wybito prawie pół miliona monet Double Eagle. Do czasów współczesnych zachowało się tylko 13 sztuk. Cała reszta została przetopiona jeszcze przed wprowadzeniem do obiegu. W formie złotych sztabek umieszczono je w skarbcu Fort Knox – wszystko po to aby Stany Zjednoczony mogły podźwignąć się z Wielkiego Kryzysu. Obecnie tylko jeden Double Eagle jest w posiadaniu prywatnego właściciela, reszta znanych egzemplarzy należy do rządu USA. Agenci Secret Service śledzą wszelkie doniesienia o ewentualnym pojawieniu się kolejnych egzemplarzy Double Eagle i gotowi są ścigać każdy znaleziony egzemplarz.

Warszawska wystawa to część tournée po Europie, które rozpocznie się 3 marca 2012 r. w Wielkiej Brytanii. Podczas podróży, trwającej prawie miesiąc, Double Eagle będzie gościć na wystawach w siedmiu europejskich stolicach.

„Najdroższa złota moneta świata – legendarny Double Eagle i jego historia”, Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni – oddział Muzeum Narodowego w Warszawie,
ul. Puławska 113a. Wystawa czynna dla zwiedzających: 16 III w godz. 14:00-18:00, 17 III w godz. 10:00-18:00; Więcej informacji na www.double-eagle.pl

 

Tagi: , , , , , , , ,