Jubileuszowe emisje monet – dlaczego warto je posiadać?
16 listopada 2018. Kategoria: Monety kolekcjonerskie, Złote medale, Złote monety. Brak komentarzy.
Monety jubileuszowe spełniają ważną funkcję, czyli upamiętniają wielkie wydarzenia i rocznice. Mają wymiar sentymentalny i stają się wyjątkową pamiątką nie tylko dla numizmatyków, ale również osób niezwiązanych z kolekcjonerstwem. Złote medale i srebrne medale również są obiektem pożądania pasjonatów numizmatyki, stają się także wyjątkowym pomysłem na prezent.
Co to są monety jubileuszowe?
Monety jubileuszowe upamiętniają ważne wydarzenia, postaci i rocznice historyczne. Polska numizmatyka jest niezwykle popularna wśród kolekcjonerów. Tworzą oni zbiory w oparciu o dany okres historyczny, nie pomijając wyjątkowych monet związanych z jakimś jubileuszem. Monety jubileuszowe warto posiadać chociażby ze względów sentymentalnych.
Jakimi technikami bite są monety z okazji jubileuszu?
Złote czy srebrne monety jubileuszowe najczęściej bite są stemplem lustrzanym. Jest to technika, która daje efekt idealnie wypolerowanego tła i matowego rysunku. Dużą wagę przywiązuje się do jakości – stempel polerowany jest ręcznie i poddawany specjalnej obróbce chemicznej, a po każdym użyciu jest czyszczony. Współczesne monety obiegowe najczęściej zaś wykonuje się z zastosowaniem stempla zwykłego… Ze względu na wartość i szlachetność wykorzystywanych materiałów z reguły cena kolekcjonerskich monet jubileuszowych jest wyższa niż nominał widniejący na monecie.
Moneta na 100-lecie odzyskania niepodległości
11 listopada 1918 roku to jedna z najważniejszych dat w historii naszego kraju. Na setną rocznicę odzyskania niepodległości pojawiło się szereg jubileuszowych numizmatów. Skarbnica Narodowa wybiła bezpłatny medal, z wizerunkiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu monetę o nominale 5 zł w symbolicznym nakładzie – 38 424 000 sztuk, równym obecnej populacji Rzeczpospolitej Polskiej. O wyjątkowości świadczy napis „100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości”, umieszczony na pierścieniu. Dla numizmatyka będzie stanowić niezwykłą pamiątkę z okazji obchodów okrągłej rocznicy. 5-złotówka pełni jednocześnie funkcję środka płatniczego.
Jubileuszowe złote dolary Mennicy Stanów Zjednoczonych
Dolary amerykańskie królują na aukcjach numizmatycznych na całym świecie. Monety jubileuszowe osiągają astronomiczne kwoty sprzedaży. Obecnie najdroższą monetą na świecie jest pierwszy dolar amerykański – Flowing Hair Liberty z 1794 roku sprzedany za ponad 10 milionów dolarów. Prestiżowe emisje Mennicy Stanów Zjednoczonych upamiętniają wielkie wydarzenia i postacie, które miały wpływ na kształtowanie historii Ameryki. Zasady bicia tych monet podlega restrykcyjnemu prawu USA. Nadzór nad emisją monet sprawuje Departament Skarbu Stanów Zjednoczonych. Dolary z cennego złota są wybijane w ściśle określonym czasie i niskich nakładach. Z tego powodu są obiektem pożądania wielu numizmatyków.