Numizmatyczne abecadło

Pojęcia numizmatyczne od A do Z

Jakie znaczenie mają certyfikaty dołączane do monet i medali?

17 listopada 2018. Kategoria: Numizmatyka. Brak komentarzy.

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z numizmatyką pamiętaj, aby sprawdzać autentyczności monet i medali jakie dołączasz do swoich zbiorów. Jednak nie wszystkie firmy i instytucje sprzedające numizmaty oferują potwierdzenie ich oryginalności!, Na co więc warto zwrócić uwagę?

Czy zawsze otrzymujemy certyfikat autentyczności?

Złote czy srebrne monety, czyli wykonane ze szlachetnych kruszców mają dołączone certyfikaty potwierdzające ich autentyczność. Nie wszystkie przedsiębiorstwa prywatne czy instytucje publiczne stosują tę praktykę. Przed rozpoczęciem przygody związanej z kolekcjonerstwem niezbędne jest nabycie podstawowej wiedzy na temat pozyskiwanych okazów – niezależnie czy traktujemy to jako hobby czy sposób na życie. Podczas numizmatycznego boomu powstało wiele firm, również tych mniej rzetelnych, oferujących złote monety czy srebrne medale. Jednak na rynku numizmatycznym największym zaufaniem cieszą się renomowani dystrybutorzy o długiej tradycji pozyskujący numizmaty i monety z banków centralnych lub wprost od emitentów na całym świecie. Korzystając z ofert takich firm jak Skarbnica Narodowa możemy mieć pewność, że otrzymamy autentyczny egzemplarz, gdyż jest do niego dołączony Certyfikat Autentyczności.

Numizmatyka – kolekcja monet i akcesoriów

Złote medale czy monety wymagają specjalnej oprawy. Jest to nie tylko kwestia dużej estetyki, ale również dbałości o nasze wyjątkowe okazy. Mogą przetrwać wiele lat, gdy są odpowiednio przechowywane. Kolekcjonerzy dbają również o inne elementy, które mogą dumnie stać na półce. Są to oczywiście certyfikaty potwierdzające autentyczność numizmatów. Warto zwrócić uwagę czy dokument jest wydrukowany na zabezpieczonym papierze, w innym przypadku może szybko ulec zniszczeniu. Oprócz monet i medali pasjonaci kolekcjonują również kasetki, etui, lupy, foldery, karty historyczne, kapsuły i właśnie certyfikaty. Poza potwierdzeniem autentyczności okazów stają się ważnym elementem zdobiącym kolekcję.

Monety kolekcjonerskie czy falsyfikaty?

Nabywając cenne numizmaty trzeba posiąść niezbędną wiedzę na temat ich pochodzenia i wartości kolekcjonerskiej. Niestety zdarza się, że chcąc skorzystać z pozornej promocji kupujemy falsyfikat. Czasami sprzedawcy informują o certyfikatach autentyczności, które są zwyczajnie podrobione i wydrukowane na zwykłym papierze. Warto korzystać z wiedzy doświadczonych osób, które należą np. do towarzystw numizmatycznych. Jednak, gdy nie mamy kontaktu z profesjonalnymi kolekcjonerami bezpiecznym miejscem na zakup są specjalistyczne sklepy, w których raczej nie znajdziemy falsyfikatów. Targi staroci czy aukcje internetowe nie zawsze są wiarygodne, handlując monetami o niepoświadczonej autentyczności. W przypadku mniej kosztownych egzemplarzy zamiast certyfikatu wystarczy wiedza katalogowa. Jeżeli kolekcjonujemy bardziej wartościowe monety powinniśmy oczekiwać dowodu – np. od firm gradingowych zajmujących się wyceną numizmatów. Kupując monety czy medale od zaufanych firm unikniemy niebezpieczeństwa fałszerstw.