Numizmatyczne abecadło

Pojęcia numizmatyczne od A do Z

Historia technologii – monety srebrne

16 czerwca 2018. Kategoria: Srebrne monety. Brak komentarzy.

Historia monet srebrnych jest nierozerwalnie związana z historią pieniądza, a także z ogólnym rozwojem cywilizacji. Sposoby ich produkcji zmieniły się przez lata, co wiele mówi nam o rozwoju ludzkości. Jak wyglądała produkcja monet w starożytnym Rzymie, a jak wygląda dzisiaj?

Monety w starożytności

Początkowo płatności odbywały się na zasadzie barteru, czyli jeden towar wymieniano na drugi. Było to rozwiązanie niedostateczne i właśnie dlatego wprowadzono do obiegu pieniądz kruszcowy. Na początku powstawał on z metali nieszlachetnych, takich jak miedź czy żelazo. Dopiero później zaczęto produkować srebrne monety oraz złote monety, a czasami nawet monety z platyny.

Najwcześniejsze monety pochodzą ze starożytnego Rzymu – były odlewane w formach o określonym kształcie i rysunku.

Wykonanie takich monet było czasochłonne i wymagało precyzji. Można zauważyć, że na srebrnych monetach z V wieku p.n.e postacie są przedstawiane bardzo realistycznie, niemal trójwymiarowo. Monety Rzymskie były zaś najczęściej płaskie. Wzdłuż brzegów monety znajdowały się starannie opracowane legendy.

Bicie monet

Najpopularniejszą metodą produkcji monet było ich wybijanie. Polegało to na uderzeniu młotkiem kawałka metalu, z jednej lub obydwu stron za pomocą jednego lub dwóch stempli – odpowiedniego do awersu i odpowiedniego do rewersu monety. Sposób ten zaczęto stosować już w starożytności, zaś później modernizowano go. Metalową płytkę odlewano w niewielkiej sztancy, a następnie cięto na blaszki. Płaskie kawałki metalu powinny były odpowiadać wadze monety. Kolejnym krokiem było rozgrzanie metalu i zgniecenie go pomiędzy stemplami, aby umieścić na niej rysunek. W ten sposób powstawała moneta.

W średniowiecznej Europie monety produkowano rozbijając młotkiem arkusz srebra, aż do osiągniecia pożądanej grubości. Następnym krokiem było wycięcie z niego okrągłej płytki. Gdy krążek był już przycięty i jego gramatura była odpowiednia – ręcznie wybijano na nim wzór.

Monety dzisiaj

Przy produkcji monet obiegowych wykorzystywane są prasy o nacisku 180 ton oraz specjalistyczne maszyny do przycinania oraz ważenia – cały proces odbywa się mechanicznie, także ze względu na to, że monety muszą spełniać wyjątkowo rygorystyczne wymogi.

Bez wątpienia w dzisiejszych czasach, dzięki technologiom które stosujemy, bicie monet jest dużo łatwiejsze. Mimo to, produkując monety kolekcjonerskie nadal mennice mają trudne i wymagające zadanie. Współcześni mincerze także muszą wykazać się pomysłowością oraz cierpliwością..

Numizmatyka Polska nieustannie się rozwija, a więc na rynku pojawia się wiele pięknych monet, na które warto zwrócić uwagę.