Numizmatyczne abecadło

Pojęcia numizmatyczne od A do Z

Trzy srebrne półgrosze koronne świadectwem potęgi dynastii Jagiellonów

16 listopada 2016. Kategoria: Srebrne monety. Brak komentarzy.

Dynastia Jagiellonów zapisała się w historii jako jeden z najpotężniejszych rodów rządzących Polską. To w okresie ich panowania pokonaliśmy Krzyżaków pod Grunwaldem oraz staliśmy się drugą co do wielkości monarchią Europy. Jednymi z władców tej wybitnej dynastii byli trzej synowie Kazimierza IV Jagiellończyka: Jan Olbracht, Aleksander Jagiellończyk i Zygmunt I Stary. Historycznym świadectwem tych odległych czasów są półgrosze koronne władców dostępne w kolekcji Skarbnicy Narodowej.

Początki Jagiellonów

Początek panowania tej dynastii na ziemiach polskich przypada na 1386 rok, kiedy to Władysław Jagiełło poślubił dziedziczkę polskiego tronu, Jadwigę Andegaweńską. Jagiellonowie panowali również w Czechach, zasiadali także na tronie węgierskim. Okres ich panowania zapoczątkował zawiązanie ścisłych więzów z Wielkim Księstwem Litewskim. W swoim szczytowym momencie dynastia ta miała pod swoim panowaniem aż 2 miliony kilometrów kwadratowych ziemi (Polska, Litwa, Węgry i Czechy), co czyniło ją jedną z najpotężniejszych w Europie. Era Jagiellonów to również czas znacznego rozkwitu gospodarczego i kulturalnego. To za ich panowania nastąpiło w Polsce przejście ze średniowiecza w epokę renesansu.

Skarbnica Narodowa srebrne półgrosze Jagiellonów

Zobacz więcej srebrnych monet: https://www.skarbnicanarodowa.pl/srebro/srebrne-monety

Pod koniec XV i w pierwszej połowie XVI wieku na polskim tronie zasiadali kolejno trzej bracia, synowie Kazimierza IV Jagiellończyka: Jan Olbracht, Aleksander Jagiellończyk i Zygmunt I Stary. Lata ich panowania to również schyłek tak zwanej epoki grosza w Polsce. W 1526 roku Zygmunt I Stary przeprowadził bowiem reformę monetarną, która zapoczątkowała „złoty wiek”. Półgrosze koronne tych króli są jednymi z ostatnich polskich monet, które nie posiadały jeszcze nominału ani wizerunku władcy.

Skarbnica Narodowa srebrne półgrosze Jagiellonów

Zobacz więcej srebrnych monet: https://www.skarbnicanarodowa.pl/srebro/srebrne-monety

Półwieczne srebrne monety

W skład wyjątkowej kolekcji Skarbnicy Narodowej wchodzą trzy oryginalne srebrne półgrosze synów Kazimierza Jagiellończyka. Mają one ponad 500 lat, gdyż emisja tych srebrnych monet miała miejsce w latach 1492 – 1511. Charakterystyczne napisy otokowe dowodzą, że są to dzieła z pogranicza epok średniowiecza i renesansu. Niektóre z egzemplarzy mogą posiadać błędy w pisowni, co dodatkowo świadczy o ich niepowtarzalności i podnosi wartość dla kolekcjonerów. Uzupełnienie zestawu stanowi elegancka drewniana szkatuła i certyfikat z wizerunkami władców.

*****

Skarbnica Narodowa w mediach społecznościowych – kliknij i dowiedz się więcej:

1436967768_facebook_circle_color1436967784_google_circle_color1436967776_twitter_circle_color1443625035_Pinterstt

Tagi: , , , ,